17.5.2023

Warren Buffett investuje téměř 1 miliardu dolarů do vydavatele kreditních karet Capital One

Společnost Berkshire Hathaway, konglomerát vedený známým investorem Warrenem Buffettem, v pondělí zveřejnila své akciové portfolio pro první čtvrtletí letošního roku.

ind fsi glb ho 2357 lo (1)

Buffettova nejnovější investice odráží jeho důvěru v odvětví kreditních karet a finanční stabilitu spotřebitelů, a to navzdory pokračujícím finančním otřesům, které postihly různé regionální banky v USA. Významným novým přírůstkem do portfolia společnosti Berkshire Hathaway je společnost Capital One se sídlem ve Virginii, třetí největší vydavatel kreditních karet Visa a Mastercard ve Spojených státech. Capital One se může pochlubit významným zastoupením v oblasti financování nákupu automobilů a komerčního bankovnictví. Do jejího pole působnosti patří společnosti jako American Express a Bread Financial Holdings.

Kromě této investice prodala společnost Berkshire Hathaway během prvního čtvrtletí významné pozice ve společnostech BNY Mellon, US Bancorp a Taiwan Semiconductor v hodnotě 2,4 miliardy USD, 3,1 miliardy USD a 4,1 miliardy USD ve stejném pořadí. Berkshire rovněž odhalila snížení svého podílu v ropném gigantu Chevron o přibližně 20 %. Na druhé straně Warren Buffett během prvního čtvrtletí zvýšil svůj podíl v další ropné společnosti Occidental Petroleum o 8,93 % a získal 17,35 milionu akcií. Occidental Petroleum tak nyní představuje 4,17 % akciového portfolia společnosti.

Akciové portfolio Berkshire Hathaway v hodnotě 325,11 miliardy USD zahrnuje k 31. březnu 48 akcií. Pozoruhodné je, že pět největších podílů společnosti (Apple, Bank of America, American Express, Coca-Cola a Chevron) tvoří dohromady více než polovinu celkové hodnoty jejího portfolia.

Akcie společnosti Capital One Financial zaznamenaly během úterního obchodování výrazný nárůst o téměř 6 % a dosáhly hodnoty 94 USD za akcii.