16.5.2023

Japonský akciový index Topix dosáhl 33letého maxima

Index Topix vzrostl na nejvyšší úroveň od srpna 1990, k čemuž přispěly zvýšené zahraniční investice, lepší standardy správy a řízení firem a solidní zisky kótovaných společností. Podle analytiků investiční banky Goldman Sachs zůstávají vyhlídky na další růst dobré vzhledem k pozitivním ukazatelům, jako je oživení zájmu zahraničních investorů a pokračující uvolňování měnové politiky ze strany Bank of Japan.

ind fsi glb ho 2287 lo

V úterý si index Topix, který sleduje největší japonské firmy podle tržní kapitalizace, připsal téměř 0,6 % a zvýšil tak svůj letošní zisk na 13,9 %. Podobně i index Nikkei 225, který tvoří 225 nejvýznamnějších blue chip společností obchodovaných na TSE, zaznamenal od začátku roku pozoruhodný nárůst o více než 16 %. Japonsko je tak v současnosti jedním z nejdynamičtějších trhů na světě. V posledních pěti týdnech zahraniční investoři aktivně investovali do akcií a futures, což podle tokijské burzy vedlo k významnému přílivu téměř 30 miliard USD, jednomu z největších za posledních deset let.

Dne 29. prosince 1989 dosáhl japonský akciový index Nikkei významného milníku, když dosáhl nejvyšší hodnoty 38 916 bodů. Tento okamžik znamenal vyvrcholení japonské ekonomické bubliny nafouknuté aktivy, která se vyznačovala okázalou spotřebou a neochvějnou důvěrou. Ukázalo se však, že tento vrchol byl posledním "hurá" před dramatickým pádem v následujících letech. Akciový trh zaznamenal prudký pokles, který vedl ke ztrátě hodnoty přes 2 biliony USD do prosince 1990. Japonsko následně čelilo období úsporných opatření, deflace a hospodářské stagnace. V letech 1991-2003 zaznamenala japonská ekonomika roční růst HDP ve výši 1,14 %, což bylo výrazně méně než v ostatních vyspělých zemích.

Zatímco japonské akcie se jen těžko vzpamatovávaly z krachu v roce 1989, americký index S&P 500 zaznamenal ve stejném období více než desetinásobný růst.