10.5.2023

Akciové portfolio vytvořené ChatGPT překonává výkonnost předních investičních fondů ve Velké Británii

Podle portálu Finder.com překonalo hypotetické akciové portfolio složené z 38 společností vybraných chatbotem ChatGPT za osmitýdenní období výkonnost deseti nejpopulárnějších fondů ve Velké Británii. Portfolio řízené umělou inteligencí vykázalo od 6. března 2023 růst o 4,93 %, zatímco skupina konkurenčních fondů za stejnou dobu utrpěla průměrnou ztrátu 0,78 %.

shutterstock 391269286 lo (1)

K vyhodnocení výkonnosti portfolia vytvořeného ChatGPT použili analytici portálu Finder.com jako referenční bod 10 nejvíce favorizovaných fondů na obchodní platformě Interactive Investor. Seznam zahrnoval řadu britských, amerických a globálních fondů od renomovaných finančních institucí, jako jsou Vanguard, Fidelity a HSBC.

Analytici požádali chatbota ChatGPT o výběr akcií na základě kritérií, jako je výběr společností s historií růstu a nízkou úrovní zadlužení. Chatbot následně vybral 38 titulů, přičemž mezi nejvýkonnější akcie v portfoliu patřily akcie společnosti Meta, které vzrostly o téměř 30 %, společnosti Microsoft, které vzrostly o 20 %, a společnosti Intel Corporation, které vzrostly o téměř 18 %. Naproti tomu za stejné osmitýdenní období vzrostl index S&P 500, který sleduje 500 nejhodnotnějších amerických společností, o 3 % a jeho evropský ekvivalent, index Stoxx Europe 600, za stejné období vzrostl pouze o 0,5 %.

Dubnová studie provedená Floridskou univerzitou mimo jiné došla k závěru, že ChatGPT dokonce překonává některé základní analytické modely v přesném předpovídání pohybu cen akcií konkrétních společností.