Header Image - Value Calculator

M&A Index

icon
3040 Transakcí
icon
€ 158 793 mil.
icon
10.96x

Aktivita na evropském trhu fúzí a akvizic se ve třetím čtvrtletí letošního roku i nadále zvyšovala. Zejména díky klesající inflaci, snižování eurových úrokových sazeb a pokračujícímu pozitivnímu vývoji na akciových trzích. Ve čtvrtém čtvrtletí však na trhu očekáváme mírné zpomalení, protože některé společnosti mohly kvůli americkým prezidentským volbám pozdržet realizaci větších transakcí. Pravděpodobně však půjde jen o dočasnou pauzu před opětovným oživením v příštím roce. S ohledem na tyto faktory Deloitte M&A Index pro poslední čtvrtletí letošního roku očekává mírný pokles oznámených transakcí na 2964.

Na základě dat zveřejněných společností Capital IQ došlo ve 3. čtvrtletí roku 2024 k nárůstu počtu transakcí z celkových 2 841 (zaznamenaných ve druhém čtvrtletí letošního roku) na 3 040. To představuje nárůst aktivity o 7 %. Mimo to celková hodnota transakcí, měřená jako součet hodnoty transakcí uskutečněných v posledních dvanácti měsících (LTM), rovněž vzrostla z původních 576 miliard USD na 638 miliard USD. Tento nárůst reflektuje dále se zlepšující ekonomické prostředí a náladu na trhu. Deloitte M&A Index předpokládal pro 3. čtvrtletí 2024 nárůst na 3 025 transakcí.

"Ačkoli některé transakce mohly být odloženy kvůli americkým prezidentským volbám, výhled pro evropský trh fúzí a akvizic zůstává optimistický. Očekáváme, že hnací silou transakcí bude nadále probíhající digitalizace, kterou nyní urychluje pokrok v oblasti umělé inteligence, stejně jako iniciativy v oblasti ESG, snahy o dekarbonizaci a širší energetická transformace."

-Miroslav Linhart, vedoucí partner oddělení finančního poradenství Deloitte Česká republika

Řada větších transakcí dokončených v letošním roce signalizuje rostoucí důvěru firem a investorů. Přestože přetrvává určitá nejistota zejména v souvislosti s pokračujícími geopolitickými konflikty, obnovený optimismus, očekávání dalšího snižování úrokových sazeb a zlepšující se ocenění jsou pozitivními ukazateli pro podniky a investory, kteří v nadcházejících měsících budou hledat M&A příležitosti. Nižší sazby také prospívají private equity firmám, jejichž obvykle dluhově financované odkupy byly silně ovlivněny agresivním postpandemickým zvyšováním sazeb, jehož cílem bylo omezit inflaci.

Mezi pozitivní faktory, které mohou přispět k dalšímu oživení trhu a zvýšení důvěry investorů, zejména pokud jde o rozšíření jejich aktivit v oblasti fúzí a akvizic, patří:

  • V červenci letošního roku činily nealokované zůstatky PE firem („dry powder“) přibližně 2,62 bilionu USD. Očekává se, že investoři, kteří v současné době drží rekordní množství kapitálu, tyto prostředky využijí ke strategickým akvizicím.
  • Očekáváme, že pokračující snaha o digitalizaci, kterou nyní urychluje pokrok v oblasti umělé inteligence, bude i nadále motorem transakcí. Stejně jako iniciativy ESG, snahy o dekarbonizaci a širší transformace energetiky.
  • Společnost Bain & Company uvedla, že neprodaná aktiva private equity firem letos dosahují rekordní výše 3,2 bilionu USD. V minulém čtvrtletí se aktivita v oblasti PE transakcí nadále zvyšovala, což vzbuzuje optimismus, že tento trend bude pokračovat a že dojde k většímu počtu dosud nerealizovaných exitů.
  • Evropská centrální banka v říjnu opět snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů, již potřetí během zhruba čtyř měsíců, neboť inflace v eurozóně klesla rychleji, než se očekávalo. V září ceny vzrostly pouze o 1,8 % a poprvé po třech letech klesly pod 2% cíl banky.

"Díky rekordně vysokým finančním rezervám a příznivějšímu úrokovému prostředí jsou private equity firmy připraveny na strategické akvizice, optimismus na trhu roste a letošní počet větších transakcí ukazuje na obnovený zájem mezi investory."

-Jan Vomáčka, partner v oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte Česká republika

M&A trh v ČR

Investiční aktivitu v ČR nadále omezovaly vysoké úrokové sazby, které ČNB začala postupně snižovat na konci roku 2023. Největší negativní dopad na ekonomiku má slabá zahraniční poptávka, zejména z Německa, kde vláda navíc zhoršila výhled ekonomického růstu pro tento rok. Místo mírného růstu nyní očekává pokles HDP o 0,2 %. Oživení české ekonomiky je zatím jen mírné. Ve druhém čtvrtletí vzrostl HDP o 0,3 % oproti předchozímu čtvrtletí a meziročně o 0,6 %. Hlavními zdroji růstu byly rostoucí výdaje na konečnou spotřebu a tvorba hrubého fixního kapitálu. Zatímco domácí poptávka se po ústupu inflace zotavila, slabá zahraniční poptávka zůstává brzdou růstu, což nejvíce postihuje průmysl. Role hlavního motoru růstu se proto přesunula do sektoru služeb.

Ve třetím čtvrtletí roku 2024 se podle Capital IQ v České republice uskutečnilo 27 transakcí, z nichž největšími byly akvizice 100% podílu ve společnosti Nordic Telecom Holding, která poskytuje pevné a bezdrátové připojení k internetu, společností O2 Czech Republic a prodej energeticko-strojírenské společnosti Tedom, kterou vlastnila PE firma Jet Investment, japonskému průmyslovému holdingu Yanmar Group. Proběhlo také několik menších až středně velkých transakcí, zde jsou některé z nich: Genesis Growth Equity Fund I získal většinový podíl ve společnosti Predvyber.cz, která poskytuje specializované služby na trhu personálního poradenství. Investiční skupina Rockaway Capital koupila knižního velkoobchodníka Pemic Books a česká společnost AMiT, výrobce řídicích systémů a elektroniky pro dopravu, koupila firmu Top Power, která se zabývá výrobou, instalací, testováním a montáží elektroniky.

Soubory ke stažení

  • download preview

    Deloitte M&A Index 2024 Q4

    Aktivita na evropském trhu fúzí a akvizic se ve třetím čtvrtletí letošního roku i nadále zvyšovala díky klesající inflaci, snižování eurových úrokových sazeb a pokračujícímu pozitivnímu vývoji na akciových trzích.

V případě zájmu nás můžete kontaktovat na:

Miroslav Linhart

Partner - Real Estate

+420 737 235 553

Jan Vomáčka

Partner - Transaction Services

+420 731 633 515