Header Image - Value Calculator

M&A Index

icon
2841 Transakcí
icon
€ 225 699 mil.
icon
11.08x

V prvním kvartálu letošního roku došlo na trhu fúzí a akvizic k mírnému nárůstu transakcí. Jejich počet vzrostl z 2 551 zaznamenaných v posledním čtvrtletí 2023 na 2 697, což představuje nárůst o 5,7 %. Souhrnná hodnota uskutečněných obchodů za posledních 12 měsíců rovněž stoupla - konkrétně z 442 na 467 miliard dolarů. Za pozitivním vývojem stojí klesající inflace, očekávané snížení eurových úrokových sazeb a pozitivní situace na akciových trzích. Zlepšující se ekonomika by mohla vést k dalšímu zvýšení aktivity na trhu M&A v druhé polovině letošního roku.

“Za mírným růstem trhu fúzí a akvizic zkraje letošního roku stojí tři hlavní faktory. Prvním je nedávné oživení na finančních trzích, které bylo způsobeno zmírněním inflačních tlaků a očekávaným poklesem úrokových sazeb. Druhým je nahromaděná poptávka po transakcích v kombinaci s postupným sbližování cenových očekávání investorů a majitelů firem. A posledním je rozvíjení a přetváření obchodních modelů řady firem, kdy akvizice zůstávají klíčovým prvkem podnikových strategií,” vysvětluje Miroslav Linhart, vedoucí partner v oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte. 

Během prvního čtvrtletí letošního roku se v České republice uskutečnilo 24 transakcí. Největší akvizicí byl nákup 55,21 % podílu v plynárenské společnosti GasNet skupinou ČEZ za necelých 21 miliard korun od australské společnosti Macquarie Asset Management. Další významnou transakcí byl prodej 50 % podílu v hotelovém portfoliu skupiny CPI Property Group slovenské společnosti Best Hotel Properties za více než 4 miliardy korun. 

“Vedle těchto dvou velkých transakcí proběhla i řada středně velkých. Došlo například k prodeji firmy vyrábějící samolepicí etikety S&K Label do rukou britské společnosti Coveris, která je světovým lídrem v tomto oboru. Tato transakce dokazuje pokračující zájem společností ze západní Evropy o kvalitní české firmy,” říká Jan Brabec, partner oddělení finančního poradenství ve společnosti Deloitte. 

V České republice byla investiční aktivita dlouhé měsíce brzděna vysokými úrokovými sazbami, které ČNB začala pozvolna snižovat na konci roku 2023. Na vývoj ekonomiky nejhůře dopadá slabá zahraniční poptávka, a to především z Německa, se kterým je česká ekonomika úzce spjata. V loňském roce se tuzemská ekonomika propadla o 0,4 %. Největší brzdou byl pokles spotřeby domácností, zejména vlivem vysoké inflace a snížené životní úrovně obyvatel. Ani letos pravděpodobně nedojde v Německu k zásadnímu oživení ekonomiky - a právě vlivem vazby na tamní ekonomiku nemůže výrazně růst ani ta česká. Predikce Deloitte očekává růst českého HDP v letošním roce o zhruba 0,9 %, a to zejména díky obnově spotřeby domácností. 

“Po delším období útlumu na trhu fúzí a akvizic se objevují povzbudivé ukazatele, které naznačují, že nás čeká pozitivní vývoj. Jsme opatrně optimističtí a věříme, že dynamika, kterou jsme zaznamenali v prvním čtvrtletí, bude pokračovat, a to zejména v odvětvích energetiky, zdravotnictví, průmyslu a technologií,” dodává Brabec k výhledu do budoucna.

Celý index si můžete stáhnout zde:

Soubory ke stažení

  • download preview

    Deloitte M&A Index 2024 Q2

    Počet evropských transakcí v prvním čtvrtletí vzrostl o 5,7 %. Druhé čtvrtletí zaznamená obdobný počet, předpovídá Deloitte M&A Index.

V případě zájmu nás můžete kontaktovat na:

Jan Brabec

Partner - Corporate Finance

+420 606 630 260

Miroslav Linhart

Partner - Real Estate

+420 737 235 553

Tomislav Procházka

Manager

+420 737 686 020