12.4.2023

Opportunity fondy upadají v nemilost

Pojem Opportunity fond existuje přinejmenším 15 let, ale výrazně se prosadil až v posledních několika letech. Tyto fondy jsou primárně určeny k podpoře růstu nejslibnějších firemních startupů v době jejich zralosti. Pokud například firma venture kapitálu identifikuje nadprůměrné výsledky konkrétní portfoliové společnosti, může se rozhodnout investovat další kapitál, aby podpořila její růst.

F8DYKR lo

Y Combinator nedávno učinil překvapivý krok - tento renomovaný investor, známý podporou úspěšných společností financovaných venture kapitálem, jako jsou Airbnb, DoorDash a Stripe, oznámil, že již nebude navyšovat investice do svých portfoliových společností v pozdní fázi jejich růstu.

V roce 2015 začal Y Combinator investovat do svých nejúspěšnějších startupů prostřednictvím svého prvního kontinuálního fondu v hodnotě 700 milionů USD. Tato strategie, běžně označovaná jako „Opportunity“ nebo „Select“ fondy, si začala získávat popularitu mezi ostatními firmami venture kapitálu v rané fázi vývoje zhruba od roku 2010. Dalšího rozšíření se dočkala v letech pandemie, kdy prudce vzrostlo ocenění společností, takže bylo stále obtížnější udržet si vlastnické podíly ve společnostech s potenciálem masivního exitu (například prodejem nebo IPO).

S růstem úrokových sazeb a prudkým poklesem cen veřejně obchodovaných technologických akcií v uplynulém roce však investice do vyspělých startupů ztratily na atraktivitě. V roce 2022 bylo podle údajů PitchBook získáno ohromujících 9,4 miliardy USD v 70 fondech Venture kapitálu, které nesly ve svém názvu výraz "Opportunity" nebo "Select". V letošním roce se však situace dramaticky změnila - doposud bylo v šesti fondech získáno pouze 400 milionů dolarů a investoři očekávají, že toto číslo zůstane v dohledné budoucnosti nízké.