2.5.2023

Banka First Republic je převzata společností JP Morgan

V pondělí byla First Republic Bank převzata regulačními orgány (FDIC) a prodána společnosti JPMorgan Chase. Po Washington Mutual, která zkrachovala během finanční krize v roce 2008 a kterou rovněž převzala banka JPMorgan, se jedná o druhou největší americkou banku podle objemu aktiv, kterou postihl stejný osud.

FXWG65 lo

V důsledku rostoucích úrokových sazeb oslabilo několik bank, protože vyšší sazby srazily hodnotu velkých portfolií dluhopisů, nakoupených v dobách, kdy sazby byly blízko nule. Po pádu SVB se mnoho středně velkých bank zpočátku potýkalo s úbytkem vkladů a poklesem cen akcií, ale většina z nich se v posledních týdnech stabilizovala. Minulé pondělí však First Republic oznámila, že zaznamenala odliv vkladů ve výši více než 100 miliard USD, což vyvolalo další pokles ceny jejích akcií. Akcie společnosti, které byly na začátku března letošního roku oceněny na více než 120 USD za kus, se v pátek obchodovaly za méně než 4 USD. JPMorgan souhlasila s převzetím všech pojištěných i nepojištěných vkladů First Republic ve výši 92 miliard USD a také většiny aktiv banky, která zahrnují přibližně 173 miliard USD v úvěrech a 30 miliard USD v cenných papírech.

Po převzetí společností JPMorgan mají všichni vkladatelé banky First Republic, dokonce i ti, kteří překročili pojistný limit 250 000 USD, přístup ke svým penězům, protože v pondělí ráno bylo znovu otevřeno všech 84 poboček. JPMorgan se také zavázala vyplatit vklady ve výši 25 miliard USD, které do First Republic v březnu vložilo deset dalších velkých bank v rámci neúspěšného pokusu o stabilizaci banky. Podle analýzy agentury Bloomberg Intelligence by tato akvizice mohla potenciálně zvýšit čistý zisk společnosti JP Morgan v letech 2023-24 o 1-2 % (bez započtení zisku ve výši 2,6 miliardy USD po uzavření transakce nebo nákladů na restrukturalizaci ve výši 2 miliard USD).

Tato transakce sice ochrání vkladatele banky, ale akcionářům First Republic pravděpodobně nic nezůstane, podobně jako tomu bylo v případě SVB a Signature bank.