12.5.2023

Globální trhy s IPO se ochladily

Celosvětový trh IPO zaznamenal v roce 2022 zpomalení a předpokládá se, že bude pokračovat i v roce 2023, a to především kvůli přetrvávající inflaci, vyšším úrokovým sazbám a probíhajícímu konfliktu na Ukrajině, které negativně ovlivnily náladu (sentiment) investorů. Nejnovější zpráva společnosti White & Case poskytuje přehled o aktuálních trendech a vývoji v odvětví IPO ve světě.

shutterstock 732185581 lo (1)

První čtvrtletí roku 2023 bylo na globálním trhu IPO pozoruhodně klidné. S pouhými 284 IPO (bez kotací SPAC), které byly uvedeny na burzu, jde o nejnižší počet od 2. čtvrtletí 2020, kdy trhy poprvé zasáhla pandemie COVID-19. Celková hodnota obchodů za 1. čtvrtletí 2023 činila pouhých 25 miliard USD ve srovnání s pandemií zasaženým 2. čtvrtletím 2020, kdy byly uzavřeny obchody v hodnotě 35,7 miliardy USD. Pokud se ohlédneme za rokem 2022, podle údajů Mergermarketu se celosvětově uskutečnilo celkem 1 380 IPO (bez kotací SPAC), což představuje 42% pokles oproti předchozímu roku. Stále se však jedná o solidní výsledek vzhledem k tomu, že šestiletý průměr před rokem 2021 činil 1 562 IPO ročně. Z hlediska hodnoty získaných finančních prostředků došlo k výraznému poklesu. Objem 153,9 miliardy USD v transakcích (bez SPAC) se meziročně snížil o 65 %, což je nejnižší úroveň zaznamenaná od roku 2016.

V roce 2022 došlo k výraznému geografickému posunu, kdy se Severní a Jižní Amerika z pozice hlavního hráče v hodnotě globálních IPO transakcí v roce 2021 stala celosvětově nejklidnějším regionálním trhem. Bez započtení SPAC činila celková hodnota IPO v Americe pouze 7,4 miliardy USD, což představuje meziroční pokles o 95 %, a tato částka byla rozdělena mezi pouhých 179 kotací, což představuje prudký meziroční pokles o 67 %. Tento posun lze přičíst především silnému zaměření amerických akciových trhů na technologický sektor, který je obzvláště citlivý na rostoucí náklady kapitálu.

Naproti tomu region APAC (Asijsko-pacifický region) byl do jisté míry výjimkou a vedl jak z hlediska hodnotových, tak objemových ukazatelů. Tento region zaznamenal 107,4 miliardy USD v IPO a 967 samostatných kotací (bez SPAC), což představuje meziroční pokles pouze 42 % a 25 % ve stejném pořadí. Ačkoli region APAC obvykle vede v aktivitě IPO díky rozsahu své společné ekonomiky, bylo zajímavé sledovat jeho relativní sílu za současných okolností, podpořenou rychle se vyvíjejícím makroprostředím.

EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) se z hlediska aktivity IPO řadí mezi Ameriku a APAC. V důsledku 39,1 miliardy USD v IPO rozložených do 234 transakcí (bez SPAC) došlo k meziročnímu poklesu o 63 % a 59 % ve stejném pořadí. V průběhu celého roku byla důvěra investorů ovlivněna ruskou invazí na Ukrajinu, která vrhla stín na evropské akciové trhy a zvýšené ceny energií přispěly k nejistotě. Aktivitu v oblasti IPO v regionu EMEA lze považovat za příběh dvou trhů, přičemž Blízký východ je v tomto regionu baštou, která přispěla třemi z deseti největších IPO na světě a sedmi z 25 největších transakcí. Zatímco konflikt na Ukrajině negativně ovlivnil důvěru investorů v Evropě, cena ropy prudce vzrostla, což podpořilo ekonomiky na Blízkém východě a dodalo odvahu investorům, kteří do regionu přilákali zahraniční kapitál.

V prvním čtvrtletí letošního roku panovala na trzích pozitivní nálada a očekávání, že trh se již stabilizoval a umožní společnostem brzy zahájit IPO. Bohužel v březnu došlo k dalším potížím, když se po kolapsu Silicon Valley objevily problémy s likviditou u velkých bank v USA a Evropě. Investoři vyhlíželi další vývoj a v reakci na inflační tlaky se zvyšovaly úrokové sazby. Přesto existují důvody k opatrnému optimismu ohledně vyhlídek do konce roku 2023, neboť se začínají objevovat náznaky dezinflace.

Celou zprávu naleznete zde.