27.1.2023

Společnost Shell získala provozovatele nabíjecích stanic pro elektromobily Volta za 169 milionů dolarů

Shell a další společnosti, například EDF ve Francii a Statkraft v Norsku, investují do infrastruktury pro nabíjení elektromobilů, aby využily rostoucí poptávky po elektromobilech.

shutterstock 1233978940 lo

Po akvizici společnosti Greenlots v roce 2019 je Volta druhou společností zabývající se nabíjením elektromobilů v USA, kterou společnost Shell získala. Volta v současnosti provozuje 3 050 dobíjecích stanic v 31 státech USA a v Evropě. Podle tiskové zprávy plánuje společnost v budoucnu instalovat dalších 3 400 dobíjecích stanic, přičemž konkrétní časový plán nebyl uveden.

Společnost Volta vstoupila na burzu v roce 2021 s počáteční hodnotou zhruba 2 miliardy USD a stály za ní společností jako BlackRock a Vanguard. Shell kupuje provozovatele nabíjecích stanic pro elektromobily za 169 milionů USD v hotovosti, tato částka představuje 86 centů za akcii, což je o 18 % více než závěrečná cena společnosti Volta v den ohlášení transakce. Dokončení akvizice společnosti očekávají v první polovině letošního roku.

Po akvizici společnosti Volta bude Shell USA vlastnit přes 57 000 dobíjecích stanic a mimo jiné také pracuje na dalších projektech alternativních zdrojů energie, jako jsou například větrné farmy na moři v New Jersey.

„Aby EU dosáhla svého cíle klimatické neutrality do roku 2050, zavádí opatření na snížení emisí z automobilů, neboť silniční doprava představuje pětinu emisí CO2 v EU. To nepřímo podporuje růst elektromobility, ale přináší to i nové výzvy mimo sektor energetiky. Je důležité nepodceňovat výzvy, které jsou před námi, aby se elektromobilita stala skutečně účinným nástrojem k dosažení udržitelnosti a uhlíkové neutrality.“

-Olga Kaizar, Deloitte ESG Leader