23.6.2022
Pro snížení průmyslových emisí uhlíku bude spolupráce s partnery v celém chemickém hodnotovém řetězci zásadní pro vývoj holistických a udržitelných řešení.
Chemický průmysl je zásadní pro budování udržitelné globální ekonomiky. Devadesát šest procent veškerého vyrobeného zboží se přímo dotýká podnikání v chemii. Průmysl poskytuje kritické materiály dalším významným průmyslovým odvětvím, takže i když svět čelí výzvě snížení emisí skleníkových plynů (GHG) za účelem „dekarbonizace“, není žádoucí „dematerializovat“, ale spíše využívat materiály co nejúčinněji k udržení a rozvoji lidského stavu. Chemický průmysl však také celosvětově vypouští více než dvě gigatuny skleníkových plynů ročně.Samotná stopa skleníkových plynů amerického chemického průmyslu je více než 200 milionů metrických tun ekvivalentu oxidu uhličitého (MtCO2e) ročně.Inherentní růst tohoto odvětví tuto výzvu zvyšuje.Růst sám o sobě povede při absenci řešení ke snížení emisí ke zdvojnásobení průmyslových emisí skleníkových plynů za přibližně 30 let. Pro urychlení tempa nízkouhlíkových inovací budou výrobci chemikálií a materiálů muset přijmout nové technologie, přiblížit se koncovým trhům a převzít vedoucí roli v práci v rámci –a napříč – hodnotových řetězců s cílem dodávat nízkouhlíkové produkty a řešení.
Snížení emisí uhlíku není jen výzvou, ale také příležitostí, která potenciálně otevírá cestu pro chemické společnosti k získání další hodnoty. K vyřešení problémů spojených se snižováním nepříznivých dopadů změny klimatu bude rovněž zapotřebí odborných znalostí, které jsou součástí chemických věd. Pokud bude úspěšná, snížení emisí skleníkových plynů v chemikáliích bude mít další výhodu ve snížení emisí rozsahu 3 všech následných zákazníků.
Poptávka po udržitelnějších produktech roste s tím, jak zákazníci v chemickém průmyslu usilují o dosažení svých ambicí v oblasti životního prostředí, sociálních věcí a řízení (ESG). To má dopad na nákupní rozhodnutí těchto zákazníků zahrnout prvky, jako je intenzita emisí, recyklovatelnost na konci životnosti a propojení ekosystémů. Rozvoj udržitelného produktového portfolia bude základem úspěšné chemické společnosti, zejména na koncových trzích, kde je dopad emisí rozsahu 3 největší, jako jsou spotřebitelé, doprava, stavebnictví a elektronika.
Aby chemické společnosti využily této příležitosti, měly by aktivně pracovat v rámci svých dodavatelských řetězců a se zákazníky na koncovém trhu, aby zajistily, že jejich nabídka bude podporovat cíle udržitelnosti.Jejich cílem by mělo být uvádět na trh stále více nízkouhlíkových a bezuhlíkových produktů, což pomůže ekosystémovým partnerům přejít na řešení s nižšími emisemi a podpoří dlouhodobý růst.
Dosažení nulových čistých emisí v celém chemickém hodnotovém řetězci bude vyžadovat nejen kapitálové investice a obchodní transformaci, ale také nové typy partnerství s klíčovými skupinami zainteresovaných stran.Chemické společnosti mohou díky koordinovanému úsilí napříč hodnotovým řetězcem dosáhnout velkého pokroku v rozvoji oběhového hospodářství. Mají jedinečnou pozici, pokud jde o agregátní poptávku (po spotřebitelském odpadu, alternativních palivech atd.) a nabídku (pokročilých recyklovaných materiálů, čistého vodíku atd.), čímž eliminují vstupy na bázi fosilních paliv a snižují emise.
Objeví se příležitosti pro nové obchodní modely a v důsledku cirkulárnější ekonomiky s nižšími emisemi mohou vzniknout zcela nové trhy. Společnosti, které jsou „vůdci udržitelnosti“, mají ve skutečnosti čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou uznávány jako lídry v oblasti inovací v samostatných nezávislých žebříčcích. Pro chemické a materiálové společnosti skutečně existuje velký potenciál připojit se k těmto řadám.
Chemický průmysl má „trifecta“ příležitost snížit své emise z rozsahu 1 a rozsahu 2 a navazující emise na koncovém trhu v rozsahu 3.
Chcete-li pochopit, jak může chemický průmysl vyvinout holistická, udržitelná řešení, přečtěte si celou zprávu.