26.1.2023

Investiční společnost Creditas koupila britskou část energetické skupiny InterGen

Skupina Creditas vedená finančníkem Pavlem Hubáčkem získala 100% podíl v britské divizi energetické společnosti InterGen, kterou dříve vlastnila skupina Sev.en Energy Pavla Tykače a čínských partnerů. Tato akvizice zahrnuje čtyři parní elektrárny ve Velké Británii.

176715989 lo

Společnost InterGen, přední nezávislá energetická společnost, patří s kapacitou 2 860 megawattů mezi největší výrobce elektřiny na britských ostrovech. Provozuje elektrárny ve Velké Británii a Austrálii a poskytuje spotřebitelům spolehlivou a cenově výhodnou energii. Společnost InterGen provozuje elektrárny také v Austrálii, ale této části se transakce netýká. V roce 2021 vykázala společnost InterGen zisk EBITDA ve výši 121 milionů GBP (přibližně 3,27 miliardy Kč.).

Skupina Creditas se zaměřuje na dlouhodobé investice v konzervativních odvětvích a na další finanční služby, energetiku a nemovitosti. Jejich cílem je hledat na trhu nové příležitosti, využívat je a rozvíjet jejich potenciál. V energetice Creditas působí od roku 2013 a její energetická divize UCED je čtvrtým největším distributorem energií v České republice. Aktiva společnosti před touto akvizicí činila přibližně 130 miliard Kč. V čele společnosti stojí její zakladatel a majoritní akcionář Pavel Hubáček.

Hodnotu transakce zúčastněné strany nezveřejnily. Podle odhadů z oboru se však náklady na akvizici mohly pohybovat kolem 20 miliard Kč.Hubáček hodlá významnou transakci částečně financovat jak z vlastních zdrojů, tak z bankovních úvěrů. Kromě toho se očekává také zapojení fondu kvalifikovaných investorů Creditas Energy.