22.3.2023

Nový fond Fundamentiq se zaměří na trh Start pražské burzy

Cílem nového fondu společnosti Evermore Capital Management je poskytnout kapitál menším, perspektivním českým nebo slovenským společnostem pro jejich další rozvoj a také je připravit na vstup na alternativní trh pražské burzy Start.

shutterstock 187466375 edit7 lo

Fond založil Tomáš Morava, zakladatel poradenské společnosti Liftia, a správce fondu Evermore Capital Management. Evermore, který spravuje fondy kvalifikovaných investorů, založili Jan Zuska a Tomáš Provazník, kteří mají zkušenosti z privátního bankovnictví. Fond Fundamentiq již dokončil proces registrace u ČNB a začátkem dubna by měl začít oslovovat potenciální investory. Cílem je získat v letošním roce finanční prostředky ve výši 100 milionů korun.

Evermore Capital Management je rovněž zodpovědný za správu investičního fondu Aristocrat, jehož cílem je ve střednědobém horizontu překonat jeden z hlavních amerických indexů, konkrétně S&P 500 nebo Dow Jones. Fond využívá jedinečný analytický nástroj, který kombinuje metody fundamentální, technické a behaviorální analýzy, a pomocí vlastních matematických modelů sleduje změny v chování akciových trhů. Fond se zaměřuje výhradně na investice do rozvinutých akciových trhů v Evropě a USA.

Trh PX Start je určen pro malé a střední české a slovenské společnosti a funguje podobně jako velká burza. Poskytuje investorům možnost nákupu podílu v těchto společností a zároveň nabízí emitentům zdroj kapitálu pro budoucí růst a rozvoj. Obchodování na trhu PX Start probíhá formou aukce, přičemž minimální velikost jednoho obchodu závisí na konkrétní emisi. Od svého vzniku v roce 2018 trh PX Start přilákal různorodou skupinu investorů, kteří mají zájem investovat do českých a slovenských společností s růstovým potenciálem. Za posledních pět let se 13 společnostem podařilo získat od investorů téměř 2 miliardy Kč. Jen v loňském roce debutovalo na tomto trhu rekordních pět nových společností - Gevorkian, M&T 1997, Coloseum Holding, Bezvavlasy a Hardwario.