2.3.2023

Česká koruna dosáhla vůči euru nejsilnější pozice od roku 2008

Koruna včera odpoledne prolomila hranici 23,40 za euro. Napomohlo tomu několik příznivých podmínek, jako je pozitivní nálada na světových trzích a zmírnění energetické krize v Evropě.

shutterstock 266812994 lo (1)

Dalším faktorem je vysoký kladný úrokový diferenciál, který zvýšil atraktivitu koruny pro zahraniční investory, neboť hlavní sazba v České republice činí 7 % oproti 2,5 % v eurozóně. K růstu koruny přispěl i závazek České národní banky zabránit výraznému oslabení domácí měny. Díky těmto skutečnostem koruna nadále posiluje navzdory méně pozitivním fundamentálním faktorům a výraznému deficitu běžného učtu platební bilance.

Silná koruna může snižovat inflaci tím, že zlevňuje dovážené zboží včetně energetických komodit. Je také výhodná pro české turisty, kteří mohou levněji cestovat do zahraničí, protože za stejnou částku v korunách dostanou více eur. Naopak problémem může být pro tuzemské vývozce, neboť zvyšuje jejich ceny na mezinárodních trzích a může ohrožovat konkurenceschopnost.

Přestože koruna od poloviny listopadu vůči euru postupně posiluje, od svého absolutního rekordu ji stále dělí více než 40 haléřů. Předchozí rekord byl stanoven v červenci 2008, kdy dosáhla 22,97 koruny za euro.