23.2.2023

Euronext jedná o koupi společnosti Allfunds

Provozovatel burzy Euronext potvrdil předložení indikativní nabídky na převzetí společnosti Allfunds, jejíž hodnota se odhaduje na 5,5 miliardy eur. Mezi akcionáře společnosti Allfunds patří soukromá investiční společnost Hellman & Friedman (H&F) a BNP Paribas, které společně vlastní 46,4 % společnosti. Podle společnosti Allfunds se Euronext obrátil na obě firmy s žádostí o podporu transakce.

shutterstock 1049641082 lo

Společnost Allfunds usnadňuje spojení mezi investičními fondy a investory, přičemž kupujícím účtuje přístup na platformu a prodejcům (včetně burzovně obchodovaných a podílových fondů) za uvedení jejich produktů. Společnost spravuje aktiva v hodnotě více než 1,2 bilionu eur a spolupracuje s téměř 3 000 skupinami fondů. V roce 2020 společnost Allfunds údajně obdržela návrh na akvizici ze strany Deutsche Borse, ale od té doby se neobjevily žádné podstatné nabídky. V říjnu 2022 Credit Suisse prodala svůj 8,6% podíl ve společnosti Allfunds za 334 milionů eur.

Euronext je největší burzovní skupinou v Evropě a jednou z největších na světě. Vznikla v roce 2000 sloučením amsterdamské, pařížské a bruselské burzy. Společnost sídlí v Amsterdamu a má významné pobočky v Bruselu, Londýně, Lisabonu, Dublinu, Oslu, Miláně a Paříži. Od roku 2021 je na burze Euronext kótováno téměř 2000 emitentů s celkovou tržní kapitalizací přesahující 6,9 bilionů eur.

V posledních měsících skupina uskutečnila řadu akvizic - v dubnu 2022 koupila madridského poskytovatele digitálních řešení Web Financial Group, ještě tentýž měsíc londýnskou datovou společnost instiHub Analytics a v červnu londýnskou platformu ESG Mainstreet Partners. Po oznámení nabídky ve středu odpoledne akcie Allfunds vzrostly až o 29 % na 9,45 EUR, zatímco akcie Euronext klesly o 6 %.