3.7.2023

Technologičtí giganti v prvním pololetí letošního roku pozvedli akciové trhy

Index S&P 500 vzrostl o 16 % díky sedmi velkým technologickým společnostem, zatímco NASDAQ zaznamenal silný šestiměsíční růst s 32% ziskem. Investoři projevili zájem o technologicky zaměřené společnosti v rámci indexu, které podle jejich očekávání budou těžit z růstu umělé inteligence.

ind fsi glb ho 2357 lo (3)

Významnou roli v růstu trhu sehrála hrstka velkých technologických společností, včetně společností Apple, Amazon, Microsoft, Nvidia, Alphabet, Meta a Tesla. Například společnost Apple nedávno dosáhla nového historického maxima a její ocenění přesáhlo 3 biliony USD, čímž převyšuje hodnotu 100 největších společností kótovaných na burze ve Velké Británii nebo celého indexu menších amerických společností Russell 2000. Také společnost Nvidia, která těží z nadšení investorů kolem umělé inteligence, zaznamenala jen v letošním roce nárůst tržní kapitalizace o více než 600 miliard USD a od začátku roku téměř ztrojnásobil svou cenu.

Navzdory růstu trhu v první polovině roku jsou někteří analytici a investoři skeptičtí ohledně udržitelnosti tohoto růstového trendu. Obavy se točí především kolem vytrvalého úsilí Federálního rezervního systému v boji proti inflaci, což vyvolává obavy z možného hospodářského poklesu v USA. Naproti tomu evropské indexy zaznamenaly také výrazné zisky, protože investoři vsadili na zpomalení inflace v eurozóně a očekávali, že úrokové sazby Evropské centrální banky dosáhly svého vrcholu. Evropský index Stoxx 600 uzavřel pololetí s téměř 9% nárůstem. Evropa však zaznamenala největší odliv kapitálu mezi hlavními regiony, a to ve výši 4,6 miliardy USD, což bylo způsobeno tím, že investoři dávali přednost růstovým akciím a technologickým gigantům, které mají větší zastoupení v USA.