12.6.2023

Nasdaq koupí firmu Adenza zabývající se finančním softwarem

Společnost Nasdaq uzavřela dohodu o převzetí firmy Adenza, poskytovatele softwaru využívaného bankami a makléřskými společnostmi. Podmínky transakce zahrnují 5,75 miliardy USD v hotovosti a vydání 85,6 milionu kmenových akcií společnosti Nasdaq.

shutterstock 732185581 lo (2)

Adenza je vlastněna soukromou investiční společností Thoma Bravo, která po dokončení transakce získá 14,9 % akcií společnosti Nasdaq v oběhu, čímž se stane jedním z hlavních akcionářů. Společnost Adenza se specializuje na poskytování softwarových řešení pro řízení obchodování, řízení rizik a zpracování „post-trade” dat na různých trzích, včetně měn a derivátů. Její technologie navíc bankám zjednodušuje vykazování údajů regulačním orgánům. Thoma Bravo vybudovala firmu Adenza tím, že v roce 2021 získala softwarovou firmu Calypso za 3,7 miliardy USD, jež poté spojila se společností AxiomSL, kterou Thoma Bravo koupila v roce 2020 za odhadovanou cenu přibližně 2 miliardy USD. Calypso se specializuje na poskytování komplexních pracovních postupů pro správu rizik a zajištění pro účastníky kapitálových trhů. Na druhé straně společnost AxiomSL nabízí špičková softwarová řešení pro regulaci a dodržování předpisů pro finanční instituce.

Nasdaq aktivně prosazuje strategii rozšiřování svých zdrojů příjmů nad rámec své hlavní burzovní činnosti, která zahrnuje především obchodování s akciemi veřejných společností. V poslední době Nasdaq investuje do softwaru, dat a různých dalších služeb, aby diverzifikoval své portfolio. Kromě toho společnost rozšířila své možnosti v oblasti ochranných softwarových technologií díky akvizici firmy Verafin v hodnotě 2,75 miliardy USD v roce 2020. Tato akvizice umožnila společnosti Nasdaq poskytovat produkty, které pomáhají bankám a obchodním společnostem při vyšetřování a hlášení případů praní špinavých peněz, podvodů a manipulací.

Po oznámení transakce zaznamenaly akcie Nasdaq během počátku pondělního obchodování okamžitý pokles o 9,77 % na 52,18 USD.