7.6.2023

Fond rizikového kapitálu Sequoia odděluje čínskou a indickou část od americké mateřské společnosti

V souvislosti se stupňujícím se napětím mezi Washingtonem a Pekingem se gigant v oblasti rizikového kapitálu Sequoia Capital rozhodl rozdělit své podnikání do tří samostatných subjektů: Čína, Indie a jihovýchodní Asie a USA s Evropou.

shutterstock 334223177 lo (1)

Rozhodnutí o rozdělení podniku představuje vyvrcholení jednoho z nejúspěšnějších investičních partnerství mezi Spojenými státy a Čínou. Společnost Sequoia China, která vznikla jako dceřiná společnost Sequoia Capital v roce 2005, nejenže prospěla své americké centrále, ale také sehrála klíčovou roli při kultivaci několika generací čínských technologických podniků. Sequoia Capital spravuje aktiva v hodnotě více než 53 miliard USD ve Spojených státech a Evropě, 56 miliard USD v Číně a 9 miliard USD v Indii a jihovýchodní Asii. Za zmínku stojí, že operace firmy ve Spojených státech a v Evropě přinesly za posledních pět let působivé výnosy ve výši více než 30 miliard USD. Sequoia Capital je mimo jiné známá svými ranými investicemi do celosvětově úspěšných amerických společností, jako jsou Google, Apple, Airbnb a mnoho dalších.

Od svého založení v Číně v roce 2005 byla Sequoia China klíčovým hráčem při rychlém a vysoce ziskovém vzestupu čínských technologických gigantů. Firma významně investovala do renomovaných společností, jako je ByteDance, mateřská společnost populární videoaplikace TikTok, a také do fintech společnosti Ant Group a fast fashion prodejce Shein. Portfolio společnosti Sequoia China zahrnuje více než 1 000 firem v Číně v rozvíjejících se technologických odvětvích, jako jsou elektromobily a biotechnologie.

Předpokládá se, že oficiální rozdělení bude plně provedeno do konce letošního roku. Kromě toho se očekává, že politici ve Washingtonu budou v nadcházejících měsících pokračovat v úsilí o další omezení technologických vazeb mezi Spojenými státy a Čínou.