25.5.2023

Allen & Overy a Shearman plánují fúzi, která vytvoří právnickou firmu s kombinovanými příjmy ve výši 3,4 miliardy dolarů

Velká advokátní kancelář Allen & Overy spojí své síly s newyorskou kanceláří Shearman & Sterling a vytvoří jednu z největších právních kanceláří generující příjmy ve výši přibližně 3,4 miliardy USD. Tato fúze představuje jednu z nejvýznamnějších transatlantických právních spoluprací. Vznik partnerství je podmíněn souhlasem partnerů obou firem v rámci hlasovacího procesu.

shutterstock 50000521 lo

Navrhovaná fúze vytvoří jednu z největších právních praxí na světě, která bude zahrnovat celkem 3 900 právníků a 800 partnerů rozmístěných ve 49 kancelářích. Přestože Shearman & Sterling kdysi patřila k významným americkým podnikovým poradcům a byla jednou z prvních velkých amerických advokátních kanceláří, které expandovaly do Evropy, její postavení v posledních letech pokleslo v důsledku finančních problémů spojených s rychlým rozšiřováním sítě kanceláří a chybných kroků vedení. V posledních měsících navíc firma zaznamenala odchod několika partnerů z různých amerických i mezinárodních poboček.

Allen & Overy, jedna z pěti největších britských advokátních kanceláří, vznikla jako firma zaměřená na finance se sídlem v Londýně. Ve fiskálním roce 2021/22 společnost vykázala celosvětové tržby ve výši 2,65 miliardy USD; pro srovnání, společnost Shearman & Sterling dosáhla tržeb ve výši přibližně 1 miliardy USD. Allen & Overy aktivně usiluje o rozšíření své přítomnosti ve Spojených státech, přičemž před několika lety se pokusila o fúzi s O'Melveny & Myers. Přestože jednání o fúzi trvala více než rok, nakonec se plány neuskutečnily.

Za zmínku také stojí, že partneři společnosti Shearman měli v loňském roce průměrný podíl na zisku ve výši 2,48 milionu USD, což mírně převyšuje průměrný zisk partnerů společnosti Allen & Overy, který činil necelé 2 miliony GBP. Ovšem obě firmy potvrdily, že integrace jejich příslušných struktur odměňování nebude představovat významné problémy.