10.2.2023

Společnost BP vykázala v roce 2022 rekordní zisk, ale snížila své klimatické cíle

Zisky společnosti se v roce 2022 více než zdvojnásobily na 27,7 miliardy USD, protože ceny energií po ruské invazi na Ukrajinu prudce vzrostly. Podobný nárůst zaznamenaly i další energetické firmy, například společnost Shell minulý týden oznámila rekordní zisk ve výši téměř 40 miliard USD. Akcie společnosti BP vzrostly od úterního oznámení hospodářského výsledku o téměř 20 %.

shutterstock 545896762 lo

Vysoké ceny ropy a zemního plynu měly ve Velké Británii vážné důsledky, včetně dvouciferné inflace, rozsáhlých stávek ve veřejném sektoru, nárůstu využívání potravinových bank a výzev politikům, aby na energetické společnosti uvalili vyšší daň z neočekávaných zisků, která by sloužila k financování veřejných služeb. Ta byla původně uvalena na mimořádné zisky energetických společností a byla stanovena na 25 %, ale nyní byla zvýšena na 35 %. Daň se vztahuje pouze na zisky z těžby ropy a zemního plynu ve Spojeném království a doplňuje 30% daň z příjmů právnických osob a dodatečnou 10% sazbu, takže celková sazba daně činí 75 %. Energetické společnosti však mohou snížit výši daně, kterou platí, tím, že zohlední ztráty nebo výdaje, jako je například vyřazení ropných plošin v Severním moři z provozu. Společnost BP oznámila, že její britský byznys, který představuje méně než 10 % jejích celosvětových zisků, zaplatí za rok 2022 na daních 2,2 miliardy USD, včetně 700 milionů USD připadajících na daň z energetických zisků.

Společnost BP omezila plány na snížení emisí uhlíku snížením těžby ropy a zemního plynu. Přestože byla jednou z prvních ropných a plynárenských společností, která oznámila svůj cíl dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí, BP nyní přehodnotila svůj slib snížit emise do konce desetiletí o 35-40 % na snížení o 20-30 %. Společnost uvedla, že k uspokojení současné poptávky jsou nezbytné další investice do těžby ropy a zemního plynu.

Britský konkurent Shell ve čtvrtek vykázal historicky nejvyšší roční zisk ve výši téměř 40 miliard USD. Stalo se tak poté, co americký ropný gigant Exxon Mobil vykázal za rok 2022 rekordní zisk ve výši 56 miliard USD a zisk společnosti Chevron dosáhl historického maxima 36,5 miliardy USD. Podle údajů společnosti Refinitiv se předpokládá, že největší fosilní společnosti západního světa dosáhnou v roce 2022 dohromady zisku přes 200 miliard USD.