16.1.2023

Vodafone souhlasí s prodejem maďarské jednotky za 1,8 miliardy USD

Skupina Vodafone prodala svůj maďarský byznys Vodafone Hungary konsorciu složenému ze společností 4iG PLC a maďarské státní holdingové společnosti Corvinus za 1,7 miliardy eur. Společnost 4iG bude v konsorciu vlastnit 51 % a maďarská vláda 49 %.

shutterstock 408452917 lo

Čistý obrat společnosti Vodafone Hungary v roce 2021 činil 681 milionů USD, zaměstnává více než 3 000 zaměstnanců a je druhou největší telekomunikační společností v Maďarsku (za Magyar Telekom). Podle předsedy 4iG má Vodafone Hungary významnou infrastrukturu pevných linek a zákaznickou základnu, což by 4iG mělo poskytnout velké synergie a dominantní postavení na trhu.

Vodafone uvedl, že výtěžek z prodeje bude použit na částečné splacení dluhu. Firma má i nadále v plánu prodávat aktiva, aby se mohla soustředit na své klíčové operace v Evropě a Africe.

Dalším příkladem této nové strategie Vodafonu je transakce z listopadu minulého roku, kdy firma prodala část své jednotky Vantage Towers, a vytvořila nový společný podnik se společnostmi KKR a Global Infrastructure Partners (GIP).

Transakce, která oceňuje věžovou jednotku na 16,1 miliardy USD, přináší operátorovi minimální čistý hotovostní výnos ve výši 3,2 miliardy USD. Transakce bude muset být schválena regulačními orgány a očekává se, že bude dokončena v první polovině roku 2023.

„Obecně se dá říct, že telekomunikace jako odvětví prochází v Evropě transformací, a to jak z pohledu zaměření největších hráčů na konkrétní trhy, divestování a následné zhodnocení telco infrastruktury, tak s ohledem na návratnost investic do nových technologií jako např. 5G.“

-Jan Kudlák, TMT Deloitte Leader