4.11.2021

Americký Norton koupí český antivir Avast, vyjde ho to na 186 miliard

Americká softwarová společnost NortonLifeLock oznámila, že se dohodla s českou nadnárodní antivirovou firmou Avast na jejím převzetí. Za spojení hodlá americká kybernetická firma zaplatit až 8,6 miliardy dolarů (asi 186,3 miliardy korun), informuje list The Financial Times. Fúze bude dokončena nejdříve za devět až deset měsíců. Společnost ponese nové jméno - jaké zatím není jasné.

Article Image - NORTON

Jednání o fúzi společnosti oznámily v červenci. V úterý firmy ve společném prohlášení uvedly, že akcionářům Avastu bude nabídnuta kombinace peněžního vyrovnání a nově vydaných akcií NortonLifeLock.

Podle dohody se má současný generální ředitel Avastu Ondřej Vlček stát členem představenstva a prezidentem NortonLifeLocku a spoluzakladatel české firmy Pavel Baudiš se má stát členem představenstva americké společnosti jako nezávislý ředitel. Generálním ředitelem bude generální ředitel NortonLifeLock Vincent Pilette.

Obě naše společnosti mají vizi společné platformy," uvedl generální ředitel společnosti NortonLifeLock Vincent Pilette, podle kterého NortonLifeLock vyniká v oblasti ochrany proti krádeži identity, zatímco Avast je jedničkou v ochraně soukromí uživatelů.

Podobně vnímá výhody fúze generální ředitel společnosti Avast Ondřej Vlček. "Vznikne světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti zaměřený na koncové uživatele, který v sobě spojí sílu Avastu v ochraně soukromí a NortonLifeLocku v ochraně identity," sdělil Vlček v tiskovém prohlášení.

Historicky největší akvizice české firmy

Převzetí Avastu je podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy historicky největší akvizicí původem české firmy. "Akcie antivirové firmy Avast dnes rostou o zhruba 3,2 procenta, jak na pražské, tak na londýnské burze. Trh tak pozitivně přijímá informaci o jejím převzetí americkou softwarovou společností NortonLifeLock," dodal Kovanda.

Akvizice by měla podle Kovandy společnosti NortonLifeLock zásadním způsobem pomoci zrychlit meziroční růst globálních tržeb na více než deset procent. Akcionáři Avastu v rámci transakce získají akcie společnosti NortonLifeLock a hotovost.

  • Digitální screening cíle (Digital target screening) – poskytuje způsob, jak zúžit seznam cílů na nejlépe realizovatelné akvizice
  • Akcelerátor vzájemné provázanosti (Interdependency accelerator) poskytuje prostředek pro spojení stovek pracovních plánů, díky čemuž lze získat pohled na rizika, problémy a závislosti mezi jednotlivými funkcemi pro akvizice i odprodeje.
  • Digitální design organizace (Digital organization design) – pomáhá určovat složení budoucího stavu organizace (modely velikosti organizace a propočtů jejích nákladů na míru, které usnadní uspořádání pracovních sil na základě cílů po uzavření obchodu aj.)
  • Digitální účetnictví nákupu (Digital purchase accounting) – pomáhá automatizovat některé aspekty celého procesu, čímž dochází k úspoře času nezbytného pro přípravu účetních záznamů v deníku aj.
  • Zpracování finančního stavu odkupu (Divestiture financials processing) - automatizuje proces historických opravných položek a zrychluje vytvoření opravených finančních výsledků.

Jedna z největších softwarových firem na světě

Generální ředitel Avastu dále zdůraznil, že jde o fúzi, nikoliv o akvizici jedné z firem - po spojení podle Vlčka půjde o jednu z dvaceti největších softwarových společností na světě. Současní akcionáři Avastu budou vlastnit 14 až 26 procent nové firmy, uvedl.

Nová společnost bude mít sídlo v Praze a v Tempe v americké Arizoně. Služby se chystá nabízet více než 500 milionům uživatelů. "Díky této fúzi také dojde k úsporám v hrubých nákladech, které jsme vyčíslili přibližně na 280 milionů dolarů (asi šest miliard korun) a dalším potenciálním synergiím na straně příjmů z příležitosti pro vstup na další trh," uvedl Vlček. "Hodláme je částečně využít na financování nových investičních projektů ve výši 80 až 100 milionů dolarů (1,7 až 2,2 miliardy korun), zejména v oblasti výzkumu a vývoje, inovací a dalšího byznysového růstu," řekl Vlček. Aktuální značky produktů Norton a Avast podle něj existovat nepřestanou.

Avast je česká nadnárodní antivirová společnost, která na trhu působí od roku 1988 a jejíž akcie se obchodují na pražské a londýnské burze. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Její produkty využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně.

Avast Grand Opening: Silicon Valley comes to Prague

Slavnostní otevření nového sídla Avastu ve stylu Silicon Valley bylo slavnostní událostí! Podívejte se na skvělý večírek, kdy jsme oslavovali naši inspirativní firemní kulturu a inovativní zabezpečení, které chrání miliony lidí po celém světě. Na zdraví!

Anketa

Které digitální nástroje používáte při fúzích?

Excel

0 %

Word

0 %

Powerpoint

0 %

Acrobat

0 %

Jiné

0 %