24.6.2022

Co narušuje disruptory? Lídři technologického průmyslu se ozvou k nově vznikajícím problémům

Bezpečnost, data a regulace jsou považovány za oblasti s nejvíce rušivým potenciálem.

Article image - Co narušuje disruptory? Lídři technologického průmyslu se ozvou k nově vznikajícím problémům

V tomto věku diskontinuity je technologický průmysl poháněn a zmítán řadou mocných „větrů změny“.Patří mezi ně pokroky ve vědě a technologii (např. umělá inteligence, kvantové výpočty, rozšířená/virtuální realita, kybernetická/bio konvergence), nové modely (např. web3, výroba nové generace), společenská reakce (např. regulace) a rostoucínebezpečí (např. problémy související s daty, ohrožení pravdy, soukromí a sledování, kybernetická válka).Vedoucí představitelé technologického průmyslu tyto hnací síly změn pečlivě sledují, aby pochopili, jak mohou ovlivnit jejich průmysl i společnost.

Abychom získali lepší přehled o těchto silách a jejich rušivém potenciálu, provedli jsme krátký průzkum mezi lídry technologického průmyslu.Zeptali jsme se na seznamu 11 nově vznikajících problémů, jak rušivý byl každý pro jejich společnost dnes a v příštích třech až pěti letech. Obecně jsme zjistili, že problémy spojené s daty byly těmi, kde měli vedoucí největší obavy.Společnosti shromažďují a chrání stále větší objemy dat a vypořádávají se s souvisejícím nárůstem nákladů a složitosti.Problémy týkající se správy dat a soukromí jsou v popředí diskusí o C-suite a ve správních radách.Data také pohání AI.Jeho všudypřítomnost a vitalita vytváří nové příležitosti i zranitelnosti.

Při bližším pohledu náš průzkum odhalil, že kybernetická bezpečnost a problémy související s daty (konkurenceschopnost řízená daty) jsou v současnosti považovány za nejvíce rušivé a očekává se, že tomu tak bude i nadále. Data jako nový výrobní faktor pohání inovace. Techničtí lídři se domnívají, že pokud budou tato data ohrožena a dojde ke ztrátě důvěry, bude to mít dopad na každý aspekt jejich podnikání. Společnosti proto neustále zpochybňují svůj bezpečnostní status uprostřed eskalujících závodů v kybernetickém zbrojení řízených státními i nestátními aktéry a kyberzločinci. Očekává se, že regulace se během příštích tří až pěti let stane mnohem rušivější, přičemž dojde k největší změně oproti dnešku (+14 % říká, že bude „velmi rušivá“). Dnes jsme svědky regulačních a vládních opatření v celé řadě problémů, které by mohly mít dopad na toto odvětví, včetně ochrany osobních údajů, moderování obsahu, antimonopolních pravidel, kybernetické bezpečnosti, umělé inteligence a kryptoměn. Existuje velká nejistota ohledně toho, jak se bude vyvíjet regulace technologického průmyslu, kromě obav z různých standardů, které zvyšují složitost a snižují flexibilitu a inovace. Některé oblasti, které respondenti průzkumu považovali za méně rušivé, jako je web3, quantum, AR/VR, byly považovány za příliš vzdálené nebo dostatečně praktické na to, aby dosáhly rozsáhlého narušení. S rychlým tempem technologických změn by se však jejich postoje a reakce mohly rychle změnit.

Doporučení pro technologické lídry

Vzhledem k této nejisté a vyvíjející se situaci budoucnosti, jak mohou společnosti nejlépe zvládat své obavy a vytvářet nové příležitosti?

  • Snažte se vytvářet strategie pro data a kybernetickou bezpečnost „odolné vůči budoucnosti“.Mít strukturovaná, kolaborativní a mezifunkční data a postupy kybernetické bezpečnosti je důležité, zejména pro přípravu na jakoukoli regulaci a globální standardy související s daty, které se objeví. Chcete-li se vypořádat se složitostí, prozkoumejte používání nástrojů AI nebo strojového učení, které pomohou automatizovat audit dat, zabezpečení a dodržování předpisů, abyste uvolnili zdroje a mohli se soustředit na strategičtější úkoly.
  • Vytvořte jasnou dlouhodobou perspektivu.Společnosti by se měly zapojit do sebezkoumání a zeptat se, kde se reálně vidí hrát na budoucím trhu. Jaké hnací síly změn si myslí, že budou mít největší dopad na jejich podnikání? Jak se budou vzájemně ovlivňovat a vyvíjet? Dbejte na to, abyste sladili krátkodobé a střednědobé akce s touto dlouhodobější perspektivou.
  • Neignorujte to, co ještě není rušivé.U problémů, o kterých se lídři zatím nedomnívají, že jsou připraveny narušit trhy, by společnosti měly nastavit „snímací mechanismy“, které by monitorovaly a vyhodnocovaly současné trendy a hledaly nové větry změn. Společnosti se také mohou proaktivně zapojit a spolupracovat s širším průmyslem a vládami, aby jim pomohly připravit se na tyto problémy dříve, než začnou být přijaty v hlavním proudu.