13.2.2023

Trend sdílení infrastruktury mobilními operátory

V rychle se měnícím světě telekomunikací je zásadní udržet si náskok před ostatními. Jedním ze způsobů, jak toho mobilní operátoři dosahují, je sdílení infrastruktury. Spoluprací a sdružováním zdrojů mohou tyto společnosti dosáhnout několika klíčových výhod, a to jak pro sebe, tak pro své zákazníky.

ind TMT glb ho 2268 lo

Sdílení infrastruktury může výrazně snížit náklady. Výstavba a údržba mobilních věží, datových center a další telekomunikační infrastruktury je nákladná. Spoluprací mohou mobilní operátoři tyto náklady rozložit, takže pro každou společnost je dostupnější poskytovat služby, které její zákazníci potřebují. Sdílení infrastruktury může také zlepšit pokrytí a kapacitu. Sdílením zdrojů mohou mobilní operátoři rozšířit svůj dosah a poskytovat lepší služby zákazníkům ve vzdálených nebo venkovských oblastech. To je důležité zejména v zemích, kde je obyvatelstvo rozptýleno na velkých územích. Sdílením infrastruktury mohou mobilní operátoři zajistit, aby měl každý přístup k rychlým a spolehlivým mobilním sítím bez ohledu na to, kde se nachází.

Mimo jiné může sdílení a “carve-out” infrastruktury mobilním operátorům pomoci soustředit se na koncového zákazníka a investovat do nových služeb a v neposlední řadě může také zlepšit celkovou kvalitu služeb. Spoluprací mohou mobilní operátoři zajistit, aby jejich sítě byly spolehlivé a aby mohli svým zákazníkům poskytovat rychlé a bezproblémové připojení. To může přispět ke snížení výpadků a zlepšení celkové uživatelské zkušenosti.

V České republice například již od roku 2011 operátoři T-Mobile a O2 sdílí své sítě. Společnost O2 CZ ve 2015 převedla svou mobilní infrastrukturu na společnost CETIN, která funguje jako správce a provozovatel síťové infrastruktury a patří do stejné skupiny. Vodafone proti dohodě silně protestoval a v roce 2016 Evropská komise zahájila šetření. V roce 2019 uvedla, že tato dohoda podle jejích předběžných závěrů omezuje konkurenci.

V minulém roce Evropská komise uznala, že sdílení sítě přináší výhody, jako je rychlejší rozvoj sítě, úspora nákladů a lepší pokrytí. Taková spolupráce však podle ní může také oslabit motivaci mobilních operátorů nezávisle zlepšovat své sítě, služby a technologie. Společnosti proto nabídly opatření k vyřešení obvinění z omezování hospodářské soutěže a zavázaly se ke zmodernizování zařízení pro mobilní sítě, odstranění finančních překážek pro jednostranné nasazení sítí a omezení výměny informací na minimum nezbytné pro provoz sdílené sítě. V následujících sedmi až deseti letech by firmy také neměly zahrnovat Prahu a Brno do svého současného sdílení sítí a každá z nich má samostatně nasazovat sítě 2G, 3G a 4G v těchto městech ve prospěch spotřebitelů. CETIN má zabránit přelévání informací mezi oběma operátory.

Dohody o sdílení sítí jsou běžnou praxí v telekomunikačním průmyslu, které umožňují operátorům snižovat náklady a usnadňují rozšiřování sítě. Obvykle je prospěšné pro spotřebitele, protože přináší rychlejší růst sítě, úspory nákladů a pokrytí venkovských oblastí. Avšak může mít také negativní vliv na hospodářskou soutěž a oslabit motivaci mobilních operátorů nezávisle zlepšovat své sítě, služby a technologie.

„Zvláště v době, kdy nárust cen energií znamená pro operátory výrazné navýšení nákladů, je sdílení infrastruktury nebo strategické partnerství vhodnou cestou, jak čelit těmto výzvám a udržet kvalitu služeb směrem ke koncovému zákazníkovi.“

-Jan Kudlák, TMT Deloitte Leader