31.1.2023

Americká investiční firma Hindenburg Research sází na propad akcií indického konglomerátu Adani Group

Firma Hindenburg, která se zaměřuje na „short selling”, minulý týden oznámila svou short pozici ve společnostech Adani Group a obvinila miliardáře Gautama Adaniho z manipulace s akciemi a účetních podvodů.

shutterstock 732185581 lo

Hindenburg a jeho zakladatel Nate Anderson se v roce 2020 proslavili odhalením podvodu ve společnosti Nikola vyrábějící elektromobily. Andersonův tým analytiků ukázal, že video propagující nákladní automobil na vodíkový pohon bylo natočeno tak, že vozidlo jelo z kopce, a společnost neměla žádný funkční prototyp. Tento skandál vedl k odvolání generálního ředitele a zakladatele společnosti Nikola Trevora Miltona, který byl později odsouzen za lhaní, podvody s cennými papíry a další trestné činy.

Společnost Hindenburg Research minulý týden vydala zprávu, podle níž se Adani Group dopustila manipulace a účetních podvodů. Společnost uvedla, že skupina Adani má značné dluhy a její ocenění by ve skutečnosti mělo být o 85 % nižší. Konglomerát měl k březnu 2022 nesplacené závazky ve výši přibližně 27 miliard USD.

Nejpodstatnější zjištění v této zprávě jsou následující: 1. Bylo zjištěno, že 38 fiktivních společností na Mauriciu kontrolovaných Vinodem Adanim (bratrem Gautami), jeho společníky nebo subjekty s ním spojenými v jiných daňových rájích manipulovalo se zisky prostřednictvím sítě zahraničních fiktivních společností. 2. Společnost Adani Group již čelila čtyřem velkým vládním vyšetřováním kvůli obvinění z podvodu. 3. Audit společností Adani Enterprises a Adani Total Gas provedla malá firma s omezenými možnostmi, která má pouze 4 partnery a 11 zaměstnanců a auditovala pouze jednu kótovanou firmu. Vzhledem ke složité struktuře konglomerátu Adani Enterprises se 156 dceřinými společnostmi a četnými společnými podniky se auditor jeví jako nedostatečný pro důkladnou auditorskou práci. Zprávu o impériu Gautama Adaniho již zmínil i americký investor a šéf velké investiční společnosti Pershing Square Bill Ackman. Označil ji za vysoce věrohodnou a z analytického hlediska velmi kvalitní.

Skupina Adani byla založena v 80. letech minulého století jako firma obchodující s komoditami. Od té doby se z ní stal konglomerát se sedmi veřejně obchodovanými společnostmi, které se zabývají energetikou, průmyslem a logistikou v Indii. Rodinný podnik má úzké vazby na premiéra Narendu Módího a jeho přístup k úvěrům od indických bank z velké části financoval růst firmy založený na akvizicích. Podle údajů firmy Refinitiv získalo šest různých společností skupiny Adani v letech 2015 až 2021 přibližně 10 miliard USD prostřednictvím prodeje dluhopisů denominovaných v amerických dolarech, které upsaly americké a evropské investiční banky.

Adani zprávu Hindenburgu kritizoval s tím, že obsahuje zlomyslné a selektivní nepravdivé informace, ta ale od minulého týdne již způsobila ztrátu tržní hodnoty jeho skupiny ve výši více než 60 miliard USD.