3.2.2023

Jak dál po propadu euforie z kryptoměn?

Kryptoměny a další krypto aktiva si od pandemie užívaly roky růstu až do minulého roku, kdy došlo k prudkému propadu celého jejich ekosystému. Jedním z hlavních principů kryptoměn a blockchainu je myšlenka decentralizace: žádný subjekt není ve vedení a žádný hráč nemůže destabilizovat ostatní. Rok 2022 nejednou ukázal, že ekosystém digitálních aktiv je podstatně propojenější a koncentrovanější, než si možná uvědomovali i jeho největší hráči.

shutterstock 173802143 lo

Euforie na kryptoměnovém trhu trvala od druhého čtvrtletí roku 2020 do posledních měsíců roku 2021. Vznikla v průběhu pandemie COVID-19, kdy země po celém světě poskytovaly finanční podporu, aby zmírnily negativní ekonomické dopady pandemie. Na globálních trzích tak došlo k výraznému přílivu kapitálu. To zvýšilo ochotu lidí riskovat a příliv finančních prostředků od institucionálních investorů na trhy s kryptoměnami se výrazně zvětšil. V době vrcholu dosáhla cena Bitcoinu rekordní výše přes 68 000 USD a tržní kapitalizace celého trhu kryptoměn 3 biliónů USD, což se zhruba rovná HDP Spojeného Království.

Toto období také kromě různých druhů nových kryptoměn a NFT tokenů přineslo mnoho velkých IPO kryptoměnových burz, jako například: Coinbase, BlockFI, Exodus a Kraken. Společnost Coinbase vstoupila na burzu prostřednictvím přímého uvedení, při němž se nevydávají ani neprodávají nové akcie a měla otevírací cenu stanovenou na 250 USD za akcii. První den obchodování skončila na 328 USD s tržní kapitalizaci 85.7 miliard USD, což bylo zhruba jen o 25 miliard USD méně, než tehdejší tržní kapitalizace banky Goldman Sachs.

Začátkem minulého roku se však tento pozitivní trend a sentiment začal měnit. Vše spustil pád „stablecoinu“ TerraUSD, který měl udržovat kurz 1:1 k USD, ale v květnu klesl na 35 centů. Tento kolaps způsobil masivní výprodej v celém odvětví. Například mnoho uživatelů platformy Celsius najednou požádalo o stažení svých peněz ze sítě, čemuž firma nebyla schopna vyhovět. Celsius v červenci vyhlásil bankrot, a momentálně se snaží vrátit uživatelům kapitál zablokovaný v různých půjčkách. Tyto události vytvořily tzv. „domino efekt“ pro následující společnosti: Three Arrows Capital, Voyager Digital, Genesis Global Trading a FTX.

Krypto hedge fond Three Arrows Capital byl další v řadě společností, jejichž zánik začal pádem TerraUSD a jejího sesterského tokenu Luna. Jeho pád ovlivnil i firmy Voyager Digital, Blockchain.com a Genesis Global Trading. Voyager Digital byla veřejně obchodovatelná krypto burza, která kdysi měla mnohamiliardové ocenění. V červenci 2022 však vyhlásila bankrot, a oznámila, že jí fond Three Arrows Capital dluží více než 650 milionů USD. I společnost Genesis Global Trading půjčila Three Arrows 2,3 miliardy USD, a v lednu letošního roku také vyhlásila bankrot. V neposlední řadě i kryptoměnová burza Blockchain.com musela propustit čtvrtinu svých zaměstnanců, kvůli nesplaceným půjčkám ve výši 270 milionů USD, které poskytla Three Arrows Capital.

Jako poslední vyhlásila bankrot společnost FTX v listopadu minulého roku, ta vydělávala peníze tím, že si účtovala transakční poplatky pokaždé, když ji někdo použil k nákupu a prodeji kryptoměn. Ocenění společnosti se během několika dní propadlo z 32 miliard USD na úroveň bankrotu. Její kolaps otřásl volatilním trhem s kryptoměnami, který ztratil miliardy dolarů, a klesl pod celkovou tržní hodnotu 1 bilionu USD. Momentálně se trh s kryptoměnami nachází v tzv. „cryptozimě“, která je přirovnávána k medvědímu trhu ve světe akcií.

Kryptoměny existují již více než deset let, ale teprve nyní se snahy o jejich regulaci dostaly na vrchol politické agendy. Velkolepý růst a strmý pád tržních kapitalizací krypto aktiv, a jejich pronikání do regulovaného finančního systému, vedly ke zvýšenému úsilí o jejich regulaci. V Evropské unii došlo k předběžné dohodě o nové regulaci zvané Markets in Crypto Assets (MiCA), která má zvýšit bezpečnost investorů i spotřebitelů v kryptoměnovém trhu, a čekává se, že vstoupí v platnost v roce 2024. Týká se převážně praní špinavých peněz, ochrany spotřebitele, odpovědnosti kryptoměnových společností a dopadu na životní prostředí. Evropská unie je průkopníkem v oblasti digitální regulace a rozsah MiCA znamená, že bude mít významný globální dopad.

I v České republice jsou kryptoměny populární. Češi například na základě dat největšího tuzemského obchodníka Bit.plus v roce 2021 nakoupili kryptoměny za 5 miliard CZK, a v roce 2022 za 3,5 miliard CZK. Mezi nejzajímavější české firmy z oblasti blockchainu a kryptoměn patří: SatoshiLabs, což je tvůrce jedné z nejúspěšnějších kryptopeněženek Trezor, a její dceřiná společnost Tropic Square, která pracuje na vlastním bezpečnostním čipu. Do té v roce 2021 vložila švýcarská investiční společnost Auzera investici přes sto milionů korun. Za zmínku stojí také společnost Braiins, která se zaměřuje na proces těžby Bitcoinu.

Obliba kryptoměn svědčí o touze lidí stále hledat aktiva s násobky zhodnocení, které jsou ale vždy spojeny s vysokým, někdy až nepřiměřeným rizikem. A tím vždy potvrdí relevanci a dlouhodobou existenci těch tradičních, na které je možné se dlouhodobě spolehnout. Jak se bude kryptoměnový trh v letošním roce vyvíjet je spíše věštění z křišťálové koule, jasné ale je, že výše popsané události z minulého roku budou velmi pravděpodobně mít dlouho trvající negativní efekt, a to jak na svět kryptoměn, tak na širší finanční trhy.