22 March 2023

The new Fundamentiq fund will focus on the Start market of the Prague Stock Exchange

The aim of Evermore Capital Management's new fund is to provide capital to smaller, promising Czech or Slovak companies for their further development and also to prepare them for entry to the alternative market of the Prague Stock Exchange Start.

shutterstock 187466375 edit7 lo

The fund was established by Tomáš Morava, founder of the consulting company Liftia, and fund manager of Evermore Capital Management. Evermore, which manages funds of qualified investors, was founded by Jan Zuska and Tomáš Provazník, who have experience in private banking. Fundamentiq has already completed the registration process with the CNB and is expected to start approaching potential investors in early April. The goal is to raise CZK 100 million in funding this year.

Evermore Capital Management is also responsible for managing the Aristocrat investment fund, which aims to outperform one of the major US indices, namely the S&P 500 or Dow Jones, in the medium term. The fund uses a unique analytical tool that combines fundamental, technical and behavioural analysis methods and uses proprietary mathematical models to track changes in stock market behaviour. The fund focuses exclusively on investments in developed stock markets in Europe and the US.

Trh PX Start je určen pro malé a střední české a slovenské společnosti a funguje podobně jako velká burza. Poskytuje investorům možnost nákupu podílu v těchto společností a zároveň nabízí emitentům zdroj kapitálu pro budoucí růst a rozvoj. Obchodování na trhu PX Start probíhá formou aukce, přičemž minimální velikost jednoho obchodu závisí na konkrétní emisi. Od svého vzniku v roce 2018 trh PX Start přilákal různorodou skupinu investorů, kteří mají zájem investovat do českých a slovenských společností s růstovým potenciálem. Za posledních pět let se 13 společnostem podařilo získat od investorů téměř 2 miliardy Kč. Jen v loňském roce debutovalo na tomto trhu rekordních pět nových společností - Gevorkian, M&T 1997, Coloseum Holding, Bezvavlasy a Hardwario.