13.3.2023

EU vyjadřuje obavy z fúze španělské společnosti Orange se společností MasMovil

Fúzi dvou španělských telekomunikačních jednotek Orange a MasMovil v hodnotě 19 miliard USD hrozí rozsáhlé antimonopolní vyšetřování ze strany EU. Toto spojení druhého a čtvrtého největšího operátora v zemi je první významnou transakcí od roku 2016, kdy Evropská komise zakázala CK Hutchison převzít mobilní jednotku O2 společnosti Telefonica ve Spojeném království za 12,6 miliardy USD.

shutterstock 1197282490 lo

Od loňského roku vedou společnosti Orange a MasMovil exkluzivní jednání o sloučení svých španělských aktivit do společného podniku v hodnotě 19,6 miliardy EUR. Podle této telekomunikační dohody by společnost Orange byla oceněna na 8,1 miliardy EUR a společnost MasMovil na 11,5 miliardy EUR, což by vedlo ke kombinovaným tržbám přesahujícím 7,5 miliardy EUR a zisku EBITDA přesahujícímu 2,2 miliardy EUR. Vedoucí pracovníci v oblasti telekomunikací v posledních letech zintenzivňují snahy o konsolidaci v zemích se čtyřmi a více hráči, protože nadměrná konkurence a tlak na náklady tlumí investice. Evropský telekomunikační průmysl je značně roztříštěný a již několik let trpí nízkými výnosy.

Ze šesti největších telekomunikačních společností v Evropě - Deutsche Telekom AG, BT Group PLC, Orange SA, Vodafone Group PLC, Telefónica SA a Liberty Global PLC - zaznamenala polovina z nich ve fiskálním roce 2021 záporné pětileté složené roční míry růstu tržeb. Nejstrmější zápornou míru růstu vykázala společnost Liberty Global s -5,6 %, těsně následovaná společností Telefónica s -5,4 %.

Úřad Evropské unie pro hospodářskou soutěž potvrdil, že jeho předběžné šetření stále probíhá, zatímco Orange se zdržel komentáře k této záležitosti. Navíc se očekává, že Komise zamítne žádost španělského antimonopolního úřadu, aby nad případem převzala kontrolu. Brusel odložil svůj verdikt do 3. dubna, aby umožnil další přezkoumání dohody.

"Právní předpisy a regulace byly v posledních letech významnou překážkou pro fúze a akvizice, přičemž několik významných transakcí bylo zablokováno nebo výrazně zpožděno kvůli obavám z hospodářské soutěže a ochrany spotřebitele."

-Jan Kudlák, TMT Deloitte Leader