3.11.2023

Vodafone prodá svou španělskou divizi společnosti Zegona

Skupina Vodafone se dohodla na prodeji své španělské divize evropské telekomunikační investiční společnosti Zegona Communications za cenu přibližně 5 miliard EUR.

ind TMT glb ho 2361 lo

Společnost Zegona, kterou v roce 2015 založili Eamonn O'Hare a Robert Samuelson za účelem akvizice telekomunikačních aktiv, poskytne minimálně 4,1 miliardy EUR v hotovosti. Kromě toho Vodafone získá prioritní akcie společnosti Zegona v hodnotě až 900 milionů EUR. Prodej představuje zatím nejvýznamnější krok společnosti Vodafone v redukci jejích evropských aktivit, z nichž mnohé v posledních letech nedosahovaly dostatečných výsledků. Například tržby společnosti Vodafone Spain klesly meziročně o 6,5 % na 3,9 miliardy eur.

Španělský telekomunikační trh, který je v Evropě již nyní jedním z nejvíce konkurenčních, čeká v následujících měsících výrazná transformace. Společnosti Orange SA a Masmovil Ibercom SA čekají na povolení regulačních orgánů ke svému sloučení, čímž vznikne největší španělský operátor, který předstihne společnost Telefonica SA. Evropská komise pravděpodobně uloží fúzi přísné podmínky, které mohou vyžadovat, aby se Orange a Masmovil zbavily některých aktiv ve prospěch menšího konkurenta.

Součástí dohody je licenční ujednání obou společností, které Zegoně umožňuje používat značku Vodafone ve Španělsku až deset let po dokončení transakce.