11.1.2023

Banka Goldman Sachs již nepředpovídá eurozóně recesi

Ekonomové pracující pod vedením Svena Jariho Stehna nyní předpokládají, že v roce 2023 bude HDP eurozóny růst o 0,6 %. Dříve pro region předpovídali hospodářský pokles o 0,1 %.

shutterstock 266812994 lo

Pro novou predikci banky Goldman Sachs existují tři hlavní důvody: Prvním je, že evropský průmyslový sektor byl překvapivě odolný. Dalším důvodem je, že ceny zemního plynu nadále prudce klesají. A konečně, Čína znovu otevírá svoji ekonomiku dříve, než se očekávalo.

Podle údajů Eurostatu z minulého týdne se růst spotřebitelských cen v eurozóně v prosinci zpomalil na 9,2 % z 10,1 % o měsíc dříve. Analytici banky předpokládají, že inflace ke konci roku spadne na 3,3 %, a to hlavně díky nižším cenám komodit.

Goldman Sachs také očekává, že Evropská centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. ECB má podle ní v únoru a březnu zvýšit úrokové sazby o 50 bazických bodů, a nakonec do května zvýšit základní úrokovou sazbu na 3,25 %, kde podle predikce zůstane až do konce roku 2024.

Na druhé straně Mezinárodní měnový fond (MMF) je více negativní. Šéfka MMF v lednu varovala, že třetina světové ekonomiky bude letos v recesi, a v říjnu minulého roku MMF snížil výhled globálního hospodářského růstu pro rok 2023 na 2,7 %. Pro eurozónu potom předpovídá, že se růst HDP v roce 2023 zpomalí na 0,5 %. Jako hlavní faktory uvedl: válku na Ukrajině, přetrvávající vysoké ceny energií a vyšší úrokové sazby.