19.12.2022

CVCA NextGen - Český kapitál v zahraničí

Investování do zahraničních společností může přinést mnoho výhod a nabízí nové příležitosti, nicméně rozhodně není bez rizika, a ne vždy jde podle plánu. Jakou je třeba zvolit strategii? Je akviziční proces v každé zemi jiný a jak nakonec nový byznys integrovat do stávající společnosti? Nejen o tom diskutovali zástupci investičních organizací, kteří byli hosty našeho nedávného semináře.

Foto2

Poslední prosincové setkání v Deloitte mělo téma český kapitál v zahraničí. Kromě většího výběru atraktivních M&A příležitostí existuje mnoho výhod, pro které firmy investují do zahraničních společností. Mezi ty nejčastější patří přístup na nové trhy, využití nižších nákladů na pracovní sílu a výrobu, diverzifikace a také přístup k novým technologiím a znalostem. O některých z těchto investic a s nimi spojenými zkušenostmi a postřehy mluvili hosté našeho semináře: Juraj Šaštinský z mezinárodní investiční skupiny PPF, Miloslav Lukeš z W.A.G. payment solutions, která podniká v komerční silniční dopravě a Petr Štulc z investiční společnosti Sev.en Global. Setkání se opět konalo v rámci iniciativy NextGen.

Správná strategie a plánování při volbě investiční příležitosti v zahraničí

“Základem úspěchu je vybrat si produkt, kterému rozumíte a který splňuje vaše kritéria, jako je např. lokalita, návratnost investice, celkové riziko, geopolitická situace. Nevýhoda PPF je, že vzhledem k velikosti společnosti už nedává smysl investovat do malých projektů, i když jsou třeba finančně atraktivní,” uvedl Juraj Šaštinský a dodal, že jediné, co dává pro firmu PPF smysl pro budoucí M&A, jsou vetší příležitosti, které vzejdou z konsolidace trhu.

"Náš přístup je stejný jako u strategického investora, tudíž hledíme na to, jak by ten cílový byznys měl vypadat za 3-5 let. Všechno musí mít jasně definované místo v celkové skládačce. Pro dynamický růst napříč Evropou tudíž dává smysl kupovat velká portfolia, která zapadají do toho, co děláme,“ komentoval Miloslav Lukeš a dodal, že druhý pilíř strategie Eurowag je přidávat nové služby, produkty a technologie, které se hodí do celkového portfolia společnosti.

Jiný přístup má Sev.en Global, který zastupoval Petr Štulc: “Nemáme nijak extra vědecký přístup. Jsme investor s dražší cenou kapitálu, a tak můžeme reálně dělat pouze investice, které jsou nějakým způsobem složité a běžní investoři se jim z tohoto důvodu vyhýbají.” Petr také zmínil, že se obecně pohybují v oblasti komodit, kterým rozumí a mají s nimi zkušenosti. Podmínkou je také stabilita dané země, a proto se převážné zaměřují na západní Evropu, Severní Ameriku a Austrálii.

Po výběru vhodné příležitosti přichází vyjednávání a nakonec dohoda. Je na základě vaší zkušenosti tento proces nějak odlišný v různých zemích?

Všichni hosté se shodli na tom, že je akviziční proces všude podobný a nevidí žádné vetší rozdíly ve srovnání s Českou republikou. Podle Miloslava Lukeše je kupní proces standardizovaný a po covidu se malé rozdíly ještě více smazaly. Juraj Šaštinský dodal, že i u velkých obchodů může transakce v zahraničí trvat pouhých 6-8 týdnu, ale je důležité se ujistit, že má daná země stabilní a jasně stanovené právní prostředí.

Nakonec přichází integrace nové akvizice. Narazili jste v minulosti na nějaké překážky?

"Real Estate je byznys založený na vztahu mezi majitelem objektu a nájemníkem. Když jsme do tohoto odvětví vstupovali, měli jsme v plánu vše řídit na dálku z Prahy. Nakonec ale máme všude lokální týmy, které sice mají svoje kompetence, ale všechna větší rozhodnutí musejí konzultovat s vedením v Praze,“ popsal Juraj Šastinský, a také uvedl, že jejich častým problémem při integraci je jiná tamní kultura a rozdíly mezi různými generacemi (jiný styl práce, pracovní režim, motivace).

“Pro nás je integrace čím dal tím menší drama, avšak každý malý dílek skládačky má svoji funkci, a v případě, že se zadrhne, vytváří problém pro zbytek,“ vysvětlil Miloslav Lukeš a dodal, že jejich podkladové odvětví prochází zásadní změnou digitalizace a přístupu k emisím a vše se zrychluje, proto se snaží do jejich standardních tříletých plánů integrace zavést možnosti akcelerace celého procesu.

Oproti tomu přístup, který popsal Petr Štulc, se zdá být spíše laissez-faire: "S integrací to v první řadě moc nepřeháníme, a zatím vše, co jsme koupili, chceme aby řídil místní management, byl za to zodpovědný a dělal rozhodnutí, za kterými si budou stát. Nicméně se snažíme držet pod kontrolou všechna významnější rozhodnutí a máme dobrý přehled o tom, co se ve společnosti děje.“

Jak vnímáte současnou náladu na zahraničních M&A trzích a jaké je vaše očekávání na příští rok?

Podle Petra Štulce se v době, kdy se situace rychle mění, otevírají různé druhy investičních příležitosti. Miloslav Lukeš komentoval, že v příležitostech na dalších 6-9 měsíců nevidí žádný pokles s tím, že komerční doprava bude vždy potřebná, je z velké části proticyklická, a proto příští rok nečeká výrazný propad. Juraj Šaštinský vidí rok 2023 v oblasti Real Estate jako dynamicky rok: “Společnosti si za předešlé roky nízkých úrokových sazeb nabraly hodně úvěrů a aktuální vyšší sazby mohou na některé společnosti vyvolat tlak, což potenciálně vytvoří zajímavé příležitosti.“