19.10.2022

Čas na obnovení strategie fúzí a akvizic?

Po rekordním počtu obchodů v loňském roce čelí společnosti v mnoha odvětvích rychle se měnícím tržním a ekonomickým podmínkám, které ovlivní budoucí fúze a akvizice.

Time to reset strategy - main image

Fúze a akvizice (M&A) prorazily v roce 2021 mnoha způsoby.Na pozadí velmi náročných podmínek utratily korporace a soukromé kapitálové společnosti celosvětově přibližně 5 bilionů dolarů na fúze a akvizice, což je nejvyšší zaznamenaná aktivita a snadno překonala předchozí maximum 3,66 bilionu dolarů v roce 2015. Pokud jde o objem, v roce 2021 bylo oznámeno rekordních 62 600 obchodů., což je o 25 % více než v předchozím roce, přičemž aktivita byla rozložena do segmentů malých, středních a velkých společností.

Je toho víc. V loňském roce bylo oznámeno přibližně 144 megadealů (těch v hodnotě více než 5 miliard dolarů), což je 65% nárůst oproti předchozímu roku a jistá známka důvěry. A v ostrém kontrastu s poklesem v roce 2008 – kdy soukromé investiční společnosti dramaticky ustoupily.z trhů a toky obchodů klesly o 65 % na 253 miliard USD — soukromý kapitál byl tentokrát jednou z hnacích sil fúzí a akvizic, když utratil rekordních 1,7 bilionu USD na odkupy, což vyvrcholilo růstem o 124 % oproti předchozímu roku.

Nyní, více než v polovině roku 2022, je to mnohem jiný trh.Přestože tempo uzavírání obchodů zahájilo rok sebevědomě, pokrok překonaly faktory, které před několika měsíci prostě neexistovaly nebo byly méně významné, včetně rostoucích úrokových sazeb, inflace a probíhající rusko-ukrajinské války.Vzestup těchto makroekonomických faktorů je jedním z dobrých důvodů pro finanční ředitele, aby zvážili úpravu strategie fúzí a akvizic pro nadcházející rok, zohledňující posuny ve scénářích rizik a příležitostí, které určují závažnost toho, jak budou konkrétní trhy a společnosti potenciálně ovlivněny.Druhý souvisí s více individualistickými konkurenčními faktory, jako je agilita vlastního provozního modelu společnosti, strategické umístění, horizont návratnosti kapitálu a povolení značky, které tvoří rámec příslušných schopností organizace efektivně reagovat.

Právě to, jak tyto vlastnosti mohou nasytit strategii fúzí a akvizic, se ukázalo během pandemie COVID-19. Pandemie ovlivnila každé odvětví, sektor a region odlišně a příslušné cykly obnovy pro každý z nich postupovaly různou rychlostí, což znamená, že rozsah možností reakce byl pravděpodobně asymetrický a složitější než u předchozích tržních nákaz. Například v odvětvích, která byla znevýhodněna pandemickými podmínkami, jako je letectví, automobilový průmysl, maloobchod a pohostinství a volný čas, některá provedla významné obranné kroky v oblasti fúzí a akvizic, aby zachránila hodnotu a zůstala nad vodou, zatímco řada z nich provedla konsolidační kroky, aby si udržela své postavení na trhu. Ostatní sektory, včetně zdravotnictví, lodní dopravy, technologií a telekomunikací, zaznamenaly během pandemie nárůst poptávky a byly schopny přejít na ofenzivnější fúze a akvizice, aby zvýšily výnosy a získaly nové trhy. Další škálou asymetrických reakcí, které jsme během pandemie viděli zrychlit, byl nárůst alternativních typů fúzí a akvizic, jako jsou aliance, partnerství, ekosystémy a platformy, spíše než často rozsáhlejší tradiční swapové transakce. Dnes je jednou z největších výzev mnoha společností strmý růst cen komodit spojený s Ruskem a Ukrajinou, stejně jako další inflační tlaky, které všechny zatěžují již tak napjaté dodavatelské řetězce.Centrální bankéři naznačili, že budou i nadále používat rychlé zvyšování úrokových sazeb k omezení inflace, což by mělo společnosti nechat hledat způsoby, jak přehodnotit své dluhové strategie tak, aby odrážely měnící se podmínky na trhu a připravily se na rostoucí úrokové sazby a možná omezení věřitelů u cyklických podniků.Na dluhových trzích zůstává značná úroveň likvidity, která by měla podporovat silnou poptávku po úvěrech pro vysoce defenzivní aktiva.Věřitelé zároveň nastaví vysokou laťku pečlivosti u aktiv vystavených ekonomické cykličnosti, cenám komodit, narušení dodavatelského řetězce a inflačním tlakům.

V rámci obnovení strategie by finanční ředitelé měli také předvídat větší veřejnou kontrolu odpovědností podniků v oblasti životního prostředí, sociálních věcí a správy (ESG) a očekávání investorů, aby zisky dosahovaly účelně.Například manažeři fondů představující celkem 121 bilionů dolarů spravovaných aktiv podepsali Zásady odpovědného investování OSN a čím dál více pokládají společnosti k zodpovědnosti za výkonnost v parametrech ESG.Mnoho investorů s ručením omezeným také vyvíjí tlak na soukromé kapitálové společnosti a firmy s rizikovým kapitálem, což vedlo ke spuštění projektu ESG Data Convergence Project, jehož cílem je prosadit standardizovanější reporting. Podobně průzkum společnosti Deloitte ukazuje, že 60 % finančních ředitelů kotovaných společností věří, že jejich celkový výkon v záležitostech ESG má vysoký nebo střední dopad na jejich kapitálové náklady.

Tailwinds ke správě

Chcete-li pomoci pochopit mnoho faktorů, které hrají roli, zvažte prospěšné zadní větry, které pravděpodobně podpoří trhy fúzí a akvizic v příštím roce.

Rekordní hotovostní rezervy. Od začátku pandemie podnikly společnosti rozhodná opatření, aby posílily své zásoby hotovosti, které nyní dosahují rekordních 3,5 bilionu dolarů – což je velmi významný arzenál.Dealmakers by bylo moudré vzít v úvahu ponaučení z finanční krize v roce 2008, kdy se následně objevila kultura nutkavé akumulace hotovosti, která brzdila vývoj potenciálních budoucích investic a obchodů.Studie společnosti Deloitte „The Cash Paradox“ zjistila, že trhy odměňují společnosti, které investují přebytečnou hotovost ve snaze o růst.Analýza zjistila, že od roku 2000 se takovým společnostem podařilo zvýšit cenu svých akcií o 632 %, což je téměř dvojnásobek tempa růstu, které zaznamenaly jejich protějšky s hromaděním hotovosti.

Time to hit reset - image

Soukromý kapitál. Od roku 2021 mají soukromé investiční společnosti odhadem 2,5 bilionu dolarů „suchého prášku“8 a pravděpodobně budou i nadále aktivní na trzích fúzí a akvizic. Stále více se dívají za finanční reengineering, aby upřednostňovali hraní technologických platforem, příležitosti digitální transformace a investice spojené s makro tématy, jako je ESG.

Private equity mezitím zvyšuje investice do segmentu růstového kapitálu a konkuruje tradičním fondům rizikového kapitálu, které v roce 2021 investovaly rekordních 621 miliard USD do rušivých startupů, a expanduje na rozvíjející se trhy, jako je Afrika. Penzijní fondy, rodinné kanceláře a suverénní bohatství také dělají svou stopu na M&A. Historicky vkládali své obrovské zdroje do fondů bohatství a soukromého kapitálu; rostoucí počet těchto investic je však řešen přímo interně.

Přeshraniční obchodní pruhy. V roce 2021 dosáhly rekordní úrovně také přeshraniční fúze a akvizice. Koridor Severní Amerika-Evropa fúzí a akvizic byl nejvytíženější s obchody v hodnotě 545 miliard dolarů. Kromě toho severoamerické investice do asijsko-pacifického regionu vzrostly trojciferně a dosáhly 191 miliard dolarů. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat. Nedávný rychlý průzkum společnosti Deloitte ve skutečnosti ukazuje, že 68 % amerických společností zvažuje nové příležitosti růstu na mezinárodních trzích.

Time to hit reset - image

Protivětr k manévrování

Mezitím jsou následující náročné protivětry, se kterými bude muset většina společností počítat.

Rostoucí inflace a úrokové sazby. Prudké oživení inflace začalo vyvíjet tlak na spotřebitelské výdaje.Výnosová křivka amerického ministerstva financí se zároveň začala zplošťovat, což naznačuje, že investoři očekávají zpomalení ekonomiky. Takové podmínky vytvářejí tlak na zisky podniků, dluhopisy a ceny akcií.To by mohlo přimět společnosti, aby přezkoumaly prognózy peněžních toků a překalibrovaly finanční strategie tak, aby ve svých obchodních modelech zohlednily inflační tlaky a očekávání zvýšení úrokových sazeb.Některé společnosti mohou zvážit odprodej vedlejších aktiv, aby uvolnily provozní kapitál.Jiní by mohli příležitostně získat konkurenty, aby se ochránili proti rostoucím vstupním nákladům prostřednictvím synergií nákupu, efektivity digitalizace a zvýšené cenové síly.

Je zajímavé, že analýza Deloitte téměř 40 let historických údajů o fúzích a akvizicích v USA, inflaci a úrokových sazbách Federálního rezervního systému ukazuje pouze mírnou korelaci mezi fúzemi a akvizicemi a těmito makroekonomickými ukazateli.Ve skutečnosti mezi lety 1995 a 1999, stejně jako v roce 2007, vzestupný cyklus fúzí a akvizic neodradila ani rostoucí inflace, ani jestřábí nastavení sazeb.Existovaly také silné historické důkazy, že trhy M&A mají tendenci se rychle zotavovat z krizových podmínek, jakmile nejistota odezní.

Regulační překážky. Zvýšená úroveň fúzí a akvizic přitahuje pozornost regulátorů a uprostřed přísného zkoumání byly od vypuknutí pandemie ovlivněny obchody v hodnotě přibližně 340 miliard dolarů. Na transakce je také neustále vyvíjen tlak ze strany aktivistických fondů, akcionářů a dokonce i spotřebitelů,vytváří další nejistoty.

Společnosti budou muset prokázat dlouhodobé výhody svých obchodů regulačním orgánům a širším zainteresovaným stranám na pozadí protekcionistických instinktů, které zatemňují fúze a akvizice.Rozhodující je, že kdykoli je obchod zmařen, investoři očekávají, že bude okamžitě zahájena strategie „plánu B“.Analýza společnosti Deloitte ukazuje, že do jednoho roku od stažení navrhované transakce zůstala na trhu aktivní přibližně polovina nabyvatelů a cílů a dokončila nové obchody.

Time to hit reset - image

Rostoucí valuace. V roce 2021 se násobek průměrného poměru ceny a zisku prudce zvýšil na 26,5, což je nejvíce od roku 2015.15 Pandemické podmínky podpořily valuace v mnoha sektorech, jako je domácí fitness a společnosti zabývající se streamováním médií.Ale kvůli měnícím se podmínkám a spotřebitelským zvyklostem nemusí být nedávné finanční údaje přesným předpovědím budoucí výkonnosti.Při vyhodnocování příležitostí by společnosti měly provádět přísné oceňování, které je podporováno dynamickým modelováním, plánováním scénářů a podrobnými plány získávání hodnoty.To by mělo pomoci najít rovnováhu mezi vyspělými akvizicemi zaměřenými na cílené výnosy a těmi, které jsou založeny na příslibu exponenciálního rušivého růstu.

Sečteno a podtrženo: Aby uspěli v rozvíjejícím se postpandemickém světě, musí se lídři korporací naučit kalibrovat své strategie fúzí a akvizic na rychle se měnící prostředí.

Klikněte sem a přečtěte si celou zprávu „Zmapování nových obzorů, M&A a cesta k prosperitě“.