10.10.2022

Softwarový gigant Adobe se rozšiřuje, koupil společnost Figma

Americká nadnárodní softwarová společnost Adobe uzavřela dohodu o fúzi se společností Figma. Hodnota transakce se odhaduje přibližně na 20 miliard dolarů, což představuje desetinásobek hodnoty společnosti Figma v roce 2020. Polovina této částky bude vyplacena v hotovosti, polovina v kmenových akcií. Firma, která provozuje webovou aplikaci pro navrhování rozhraní, byla oceněna na padesátinásobek svého současného ročního opakujícího se výnosu.

Adobe and Figma

Americká nadnárodní softwarová společnost Adobe uzavřela dohodu o fúzi se společností Figma. Hodnota transakce se odhaduje přibližně na 20 miliard dolarů, což představuje desetinásobek hodnoty společnosti Figma v roce 2020. Polovina této částky bude vyplacena v hotovosti, polovina v kmenových akcií. Firma, která provozuje webovou aplikaci pro navrhování rozhraní, byla oceněna na padesátinásobek svého současného ročního opakujícího se výnosu.

Fúze společností Adobe a Figma je pro digitální kreativní trh významnou událostí. Figma má podíl 31,4 % na trhu v oblasti kolaborativního navrhování a prototypování, její (již brzy bývalý) konkurent Adobe XD naopak nedisponuje ani 15 %. Fúzí zmíněných firem ztratí Adobe velmi významného konkurenta, z čehož mají obavy zejména designéři, protože Adobe bude nabídku kreativních aplikací i nadále centralizovat.

Adobe a Figma: Významní hráči na trhu s kreativním softwarem

Společnost Adobe je známým gigantem v oblasti kreativního softwaru, jehož letošní celosvětový podíl na trhu s grafickým softwarem představuje téměř 80 %. Historie společnosti sahá až do roku 1982 a paleta jejích akvizic je bohatá: v loňském roce získala platformu Frame.io (kolaborativní tvorba videí), v roce 2012 pak společnost Behance (nástroj pro prezentaci vlastních uměleckých počinů), již na začátku 90. let dokonce zařadila do svého portfolia i nejslavnější editor pro tvorbu a úpravy fotografií a rastrové grafiky – Photoshop.

Naproti tomu společnost Figma je na trhu poměrně krátce – založena byla v roce 2016. Již o 5 let později byla označena za nejžhavější startup s hodnotou 10 miliard dolarů. Podle serveru TechCrunchmá aplikace Figma přibližně 4 miliony uživatelů, včetně velkých technologických společností, jako jsou Twitter, Slack a Dropbox. Proti tomu by podle odhadů uživatelská základna služby Adobe Creative Cloud měla v roce 2021 mít přibližně 26 milionů.

Vyšší cena a nižší kvalita? Podle uživatelů přichází s chystanou transakcí rizika

Uživatelé softwaru od společnosti Figma si nyní pokládají několik klíčových otázek. Jednou z nich je cena produktů. Na rozdíl od společnosti Adobe jsou produkty Figma výrazně levnější a společnost svým uživatelům nabízí i bezplatné verze. Otazníky panují také kolem kvality. Někteří designéři se obávají, že pod vedením Adobe může dojít ke zpomalení aplikací.

Před třemi lety Figma podrobila své produkty srovnání s Adobe XD. Podle článku zveřejněného na jejích oficiálních stránkách vyšla ze srovnání Figma v cloudu jako rychlejší a s lepším akcentem na drobné detaily, které jsou pro každodenní práci designéra zásadní. Navíc to byla právě nedostatečná inovativnost společnosti Adobe, která přispěla k úspěchu konkurenční firmy. Mezi UX/UI designéry je Figma velmi populární, využívají ji designéři ze slavných společností jako například Netflix, Airbnb, Zoom, Spotify, Dropbox či Microsoft.

Generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Figma, Dylan Field, na svém oficiálním twitterovém účtu uvedl, že společnost Adobe je zcela odhodlána zachovat autonomní fungování společnosti Figma. Provoz se tedy bude ubírat stejným směrem jako dosud, společnost ale bude mít navíc k dispozici prostředky a know-how od Adobe, díky čemuž bude moct oslovit více uživatelů. Generální ředitel se také zaručil, že Figma prozatím žádnou změnu svého cenového sazebníku neplánuje.

Společnost Adobe transakci uskuteční v době, kdy regulační úřady přitvrzují ve své snaze zastavit zásadní fúze v technologickém průmyslu. Například akvizice společnosti Norton do společnosti Avast byla odložena vinou probíhajícího vyšetřování britským Úřadem pro hospodářskou soutěž a trhy.