Průvodce IPO procesu

Příprava na IPO proces

Spolupráce s IPO poradcem (6 - 24 měsíců)

Užitečné čtení

Kdy by měla společnost vstoupit na burzu? Co udělat před výběrem aranžérů IPO? Jak dlouho to trvá a jaké jsou klíčové oblasti zájmu?

Výběr IPO poradce

  • Zatímco manažer/aranžér emise vám pomůže během IPO procesu, IPO poradce vás na IPO připraví po všech stránkách a zároveň je s vámi během IPO i po úspěšném IPO.

Vytvoření atraktivní Equity Story

  • Mnoho IPO selže, nebo se nestane úspěšnými právě protože emitenti nedokážou investorům komunikovat správně důvody proč se společnost rozhodla nabídnout své akcie.

Stanovení reálné hodnoty společnosti

  • Začnete diskusi s IPO poradcem na téma hodnota společnosti před začátkem IPO procesu. Vyhnete se tím nemilému překvapeni rozdílného názoru na cenu akcii ze strany investorů.

Příprava finančních výkazů podle IFRS standard (pro START není třeba)

  • V případě zájmu o nabídku akcii na PSE (Prime), nebo klíčových světových burzách (Euronext, Londýn, Frankfurt) je emitent povinen vykázat poslední dva finanční roky dle IFRS. Toto neplatí pro některé méně regulované trhy, jako např. START, který se neřídí stejnými pravidly jako Prime, nebo větší evropské trhy (Prospectus Directive).

Zcela transparentní a srozumitelná vlastnická struktura

  • Zcela určitě nepodceňte diskusi s daňovými a právními poradci (IPO poradci) ohledně srozumitelné a transparentní vlastnické struktury, zejm. investoři, kteří působí na klíčových evropských a světových burzách mohou být odrazeni netransparentní vlastnickou strukturou.

Jasná organizační struktura

  • To samé platí pro organizační strukturu společnosti. Úspěšná společnost s ambiciózními plány musí investorům dokázat, že se nejedná o „one-man show“, ale že ve společnosti funguje vyšší a střední management.

Zapojení klíčového managementu do přípravy

  • Nejen majitele, ale i klíčový management, tj. CEO, CFO, COO, případně další členové vedení společnosti jsou součásti IPO týmu, který komunikuje s IPO poradcem, aranžéry a zejména investory.

Výběr kvalitního auditora

  • Pro IPO zvažované na klíčových evropských trzích, ale i PSE – Prime doporučujeme s dostatečným předstihem mandátovat renomovaného auditora, který má zároveň zkušenosti s IPO.

Výběr vhodného načasování IPO

  • Zcela jistě nechcete nabízet své akcie v období, kdy akciové trhy zažívají silný propad, nebo naopak nabízet své akcie ve stejný moment jako vaši konkurenti. Načasovaní emise je jedním z nejdůležitějších aspektu celé transakce.

Výběr vhodné burzy pro IPO

  • Mnoho společnosti by nejraději vidělo svoji společnost v Londýně, nebo New Yorku. V případě menších emisi toto nedoporučujeme. Naopak výběr menší regionální burzy je mnohdy výhodnějším, snadnějším, ale i levnějším řešením.

Další milník

V této oblasti se můžete obrátit na:

Jan Brabec

Partner - Corporate Finance

+420 606 630 260

Martin Tesař

Partner - Audit

+420 605 234 650

Petr Skotnica

Assistant Director - Corporate Finance

+420 234 078 311

Potřebujete pomoci s M&A procesy? Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme.

povinné
povinné

Informace o zpracování osobních údajů najdete zde.

Bližší informace o účelech zpracování a vašich právech naleznete zde.

Tento formulář je chráněný službou reCAPTCHA a vztahují se na něj zásady ochrany soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.