20.11.2023

Žebříček Česká elita. Spočítali jsme 100 nejcennějších českých firem

Seznam Zprávy zpracovaly žebříček tuzemských firem podle jejich hodnoty. Velkým podnikům se daří, dohromady je lze ocenit na víc než dva biliony. Kdo je v první stovce a na čem všem se dají v Česku vydělat velké peníze? Na novém přehledu nejcennějších českých firem s redakcí SZ Byznys spolupracoval Deloitte.

shutterstock 276609200 lo (1)

Žebříček, který najdete zde, zahrnuje stovku společností pod kontrolou tuzemských vlastníků. Jsou seřazeny podle kritéria, kterým se úspěch v byznysu měří – podle odhadu ceny, za jakou by šly prodat či koupit. Všechny mají minimálně miliardovou hodnotu a peníze vydělávají na všem možném včetně nečekaných věcí, jako je výroba krmiva pro psy nebo dovoz montérek.

„Když se podíváte na ten žebříček, tak opravdu vidíte výkvět českých firem a spousta z nich byla tady založená, historicky vybudována často z nuly. Dokazuje to, že dokážeme tvořit služby a firmy s velkou přidanou hodnotou a je o ně zájem i v zahraničí. Samozřejmě u nás není tolik třeba technologických společností, ale to je dáno nějakými historickými důvody a vazbami. Když se podíváte třeba na banku Moneta, tak to jsou nádherné společnosti,“ říká Roman Lux, partner v oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte Česká republika.

Více se dočtete zde: Nejhodnotnější firmy ČR 2023: Žebříček Česká elita (seznamzpravy.cz)