31.1.2024
Příkaz k likvidaci přichází více než dva roky po oficiální platební neschopnosti společnosti, což pro čínské developery vyvolalo krizi, která nadále brzdí druhou největší ekonomiku světa.
Přestože společnost Evergrande v posledních dvou letech pokulhávala a snažila se dostát svým finančním závazkům, pokračovala ve své činnosti. Nyní, po vydání příkazu k likvidaci, se očekává, že společnost projde zdlouhavým procesem likvidace svého rozsáhlého byznysu, který zahrnuje projekty ve stovce měst a různorodé podniky, jako je například společnost Evergrande New Energy Auto vyrábějící elektromobily. Hongkongské insolvenční řízení je však v Číně uznáváno jen v omezené míře a její soudy mohou správce jmenovat i ve své vlastní jurisdikci.
Evergrande byl jedním z největších developerů na světě, ale v roce 2021 upoutal pozornost celého světa zjevnou hrozbou blížícího se kolapsu. V červnu loňského roku firma vykázala za předchozí dva roky ztrátu 81 miliard USD a společnost má také dluhové břemeno ve výši více než 330 miliard USD, což odpovídá přibližně 2 % čínského HDP.
Čínské akciové trhy zaznamenaly v poslední době značné ztráty, přičemž od února 2021, kdy dosáhly svého maxima, se hodnota čínských a hongkongských akcií snížila přibližně o 6 bilionů USD. Po pondělním příkazu k likvidaci se akcie Evergrande propadly o více než 20 % na 0,16 hongkongského dolaru, než bylo obchodování pozastaveno. Současně se nesplacené dolarové dluhopisy developera obchodovaly na krizových úrovních, přičemž jeden z nich se splatností v roce 2025 byl oceněn na méně než dva centy za dolar.