24.10.2022

Objem IPO se v roce 2022 snížil, důvodem jsou nečekané výkyvy trhu

Rok 2021 byl nejlepším v historii IPO – skrze první veřejnou nabídku akcií společnosti získaly rekordních 600 miliard dolarů. Letošní rok se však tomu loňskému nevyrovná, a to zejména kvůli výraznému přehodnocení valuací, především v případě technologických IPO. Seznamte se v našem článku s očekávanými IPO fintechových společností v roce 2022 a zjistěte, proč se naopak některé firmy vstupu na burzu letos zdrží.

Expected fintech IPOs - image

Revolut

První zprávy o možném IPO Revolutu, největší britské soukromé fintech společnosti, se objevily loni na podzim. Agentura Bloomberg uvedla, že generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Revolut Nik Storonskij, který se narodil v Rusku, doufá, že před vstupem na burzu dosáhne miliardových příjmů. V létě 2021 získal Revolut 800 milionů dolarů s valuací 33 miliard dolarů.

Firma byla založena v roce 2015 a sídlí v Londýně. Obchodování s kryptoměnami a akciemi, nástroje pro tvorbu rozpočtu, bankovní účty a mezinárodní převody peněz jsou jen některé ze služeb, které Revolut nabízí. Společnost Deloitte označila Revolut za nejrychleji rostoucí technologickou společnost roku 2019 ve Spojeném království.

Na konci letošního jara britský deník The Times uvedl, že Revolut pracuje na sestavení týmu pro řízení vztahů s investory. Takový krok je obvykle vnímán jako příprava na uvedení akcií na burzu. Každá společnost, která chce vstoupit na burzu, musí mít za sebou nejen růst a musí si najmout investiční banku, která se za IPO zaručí. Po vyřízení potřebné dokumentace pak společnost prodá akcie institucionálním investorům. Po prodeji počátečního balíku akcií firma stanoví počáteční cenu a datum zahájení obchodování na burze. Pokud vás zajímá podrobnější vysvětlení procesu IPO, můžete si přečíst další informace v naší sekci IPO.

Navzdory zprávám z The Times je pravděpodobnost, že Revolut vstoupí na burzu v tomto roce, velmi nízká. Letos v létě poskytl Nik Storonskij rozhovor agentuře Bloomberg, v němž uvedl, že Revolut v příštích dvou letech vstoupí na burzu kvůli „turbulentním tržním podmínkám“. Firma usiluje zejména o zvýšení příjmů v souvislosti s klesajícími valuacemi technologických firem a rostoucími úrokovými sazbami.

Monzo

O možném IPO banky Monzo, konkurenta Revolutu, vyšlo jen několik blogových příspěvků a článků. Britský nástroj internetového bankovnictví Monzo byl založen ve stejném roce jako Revolut a jeho sídlo je rovněž v Londýně. Třemi hlavními zdroji příjmů této banky jsou platby, bankovní služby a úrokové výnosy. Monzo byla jednou z prvních challenger (vyzyvatelských) bank – malých, nedávno založených retailových bank, které ve Spojeném království přímo konkurují velkým korporátním bankám.

Koncem loňského roku banka Monzo uzavřela kolo financování v hodnotě 500 milionů dolarů, které zvýšilo valuaci společnosti na 4,5 miliardy dolarů, jak informoval deník Financial Times. Ještě předtím se na jaře 2021 objevily zprávy o možném IPO banky – v rozhovoru pro magazín Wired generální ředitel TS Anil uvedl, že IPO společnosti Monzo je možné „již v roce 2023“.  

Klarna

Dalším konkurentem Revolutu je švédská fintech společnost Klarna, která rovněž usiluje o vstup na burzu, ale potýká se s překážkami. Zprávy o možném IPO této společnosti se objevily loni v zimě, kdy společnost MegerMarket informovala o možném uvedení společnosti Klarna na burzu v průběhu roku 2021. Firma však na burzu nevstoupila a pravděpodobně se tak nestane ani v roce 2022.

Společnost Klarna byla založena v roce 2005 ve Švédsku se sídlem ve Stockholmu, později se přesunula do Berlína. Podle oficiálních webových stránek nabízí služby BNPL (Buy now, pay later; kup teď, zaplať později) a spolupracuje s více než 460 000 obchodníky z celkového počtu 160 milionů uživatelů ze 45 zemí. Letos na podzim zahájí své působení také v České republice.

V létě 2021 společnost Klarna uzavřela kolo financování v hodnotě 639 milionů dolarů, které zvýšilo valuaci společnosti na 45,6 miliardy dolarů, jak informoval zpravodajský server CNBC. Toto kolo financování učinilo z firmy nejhodnotnějšího fintech jednorožce v Evropě. O rok později získala Klarna 800 milionů dolarů a její valuace podle TechCrunch klesla o 85 % na 6,7 miliardy dolarů. Klarna a Monzo mají pravděpodobně nejmenší šance na vstup na burzu v letošním roce ze všech společností uvedených v tomto článku.

Stripe

Jedním z nejsilnějších konkurentů na fintech trhu je společnost Stripe, irsko-americká firma poskytující finanční služby a software jako službu (tzv. model SaaS). Sídlí v San Franciscu a Dublinu. V Crunchbase Unicorn Board, žebříčku nejhodnotnějších soukromých firem světa, se společnost Stripe umístila na pátém místě (za společnostmi Shein a SpaceX). Nabídka produktů této firmy je široká: od zpracovávání online plateb po nástroje zabraňující podvodům. Stripe založili v roce 2010 bratři John a Patrick Collisonovi.

První zprávy o možném IPO firmy Stripe se objevily v létě 2021, kdy agentura Reuters informovala o procesu náboru nových zaměstnanců. Následně byla najata advokátní kancelář Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP, aby firmě pomohla s přípravami na IPO. Společnost Stripe zprvu zvažovala, že místo tradičního IPO vstoupí na burzu prostřednictvím přímého vstupu.

V roce 2021 společnost získala 600 milionů dolarů v kole financování série H, které zvýšilo hodnotu společnosti na 95 miliard dolarů.Vzhledem k obrovské soukromé tržní hodnotě (PMV) společnosti Stripe se její IPO může stát jedním z největších v historii. Ačkoli v současné době nejsou k dispozici žádné informace o přesném datu vstupu na burzu, je velmi pravděpodobné, že společnost Stripe tak neučiní před koncem roku 2022.