10.10.2024

Globální zpracovatelský průmysl nadále oslabuje

Zdá se, že stav světového zpracovatelského průmyslu se zhoršuje. Vyplývá to z nejnovějších indexů nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu, které zveřejnila společnost S&P Global.

133

Indexy PMI jsou výhledové ukazatele, které mají signalizovat směr vývoje průmyslu. Vycházejí z proměnných, jako jsou výroba, nové zakázky, exportní zakázky, ceny, zaměstnanost, zásoby a sentiment. Hodnota nad 50 znamená rostoucí aktivitu - čím vyšší číslo, tím rychlejší růst.

Globální index PMI- souhrn indexů PMI 32 analyzovaných zemí - klesl ze srpnové hodnoty 49,6 na 48,8 v září, což naznačuje zrychlený pokles aktivity. Všechny subindexy se od srpna do září zhoršily a většina z nich se dostala pod hodnotu 50. Z 32 analyzovaných zemí mělo pouze 10 indexů PMI vyšší než 50, zbývajících 22 zemí se pohybovalo pod 50. Mezi země s nejvyššími indexy PMI patřily Indie, Filipíny, Brazílie a Španělsko. Země s nejnižšími PMI byly Německo, Rakousko, Turecko a Francie.

Hlavními zeměmi/regiony s rostoucí výrobní aktivitou byly Spojené království, Indie, ASEAN (jihovýchodní Asie) a Tchaj-wan. Hlavními zeměmi/regiony s klesající aktivitou byly Spojené státy, eurozóna, Japonsko, Čína a Jižní Korea. V rámci eurozóny rostla aktivita pouze ve Španělsku a Řecku.

Index PMI ve zpracovatelském průmyslu USA v září mírně poklesl na 47,3 bodu, což naznačuje mírný pokles. Produkce klesala nejrychlejším tempem za posledních 15 měsíců. Nové zakázky dále klesaly, což vedlo k poklesu zaměstnanosti v tomto odvětví. Agentura S&P poznamenala, že „výdaje, investice a tvorba zásob byly v mnoha případech pozastaveny v důsledku nejistoty způsobené prezidentskými volbami“. Na druhé straně vyhlídka na nižší úrokové sazby zvýšila důvěru.

V Evropě klesl index PMI pro 20 člennou eurozónu na 45,0 bodu, což je devítiměsíční minimum. K tomu přispělo Německo, kde PMI klesl na 40,6 bodu - dvanáctiměsíční minimum. Ačkoli španělský výrobní sektor vykazuje momentum, zdaleka nestačí na to, aby kompenzoval zhoršující se stav německého výrobního sektoru. Mezitím agentura S&P oznámila, že nové zakázky „rychle klesají“, což nevěstí nic dobrého pro budoucí produkci. Navíc rychle klesá zaměstnanost. Také navzdory poklesu poptávky se podle agentury S&P podniky potýkají s problémy v dodavatelském řetězci, což vede ke zpožděním a nedostatkům. Stav zpracovatelského průmyslu v eurozóně by mohl přimět ECB k urychlení uvolňování měnové politiky.

Britská výroba je na tom přitom mnohem lépe. Index PMI v září klesl, ale zůstal na úrovni 51,5, což ukazuje na mírný růst aktivity. Ten byl tažen relativně zdravou domácí poptávkou. Na druhou stranu důvěra klesá, protože firmy se obávají, že restriktivní fiskální politika utlumí poptávku.

Pokud se podíváme do Asie, index PMI v Číně se zhoršil a klesl ze srpnové hodnoty 50,4 na 49,3 v září, což naznačuje mírný pokles aktivity. Ačkoli produkce mírně vzrostla, došlo k poklesu nových zakázek a exportních objednávek. Nové zakázky totiž klesaly nejrychlejším tempem za poslední dva roky. Výsledkem byl další problém s nadměrnou nabídkou. Zaměstnanost klesla a důvěra se zhoršila. Právě problém nedostatečné poptávky je důvodem hlasů volajících po dalších fiskálních stimulech.

Index PMI ve zpracovatelském průmyslu v Japonsku v září mírně poklesl na 49,7 bodu, což naznačuje mírný pokles aktivity. Produkce i nové zakázky se snížily. Zaměstnanost rostla velmi pomalu, zatímco důvěra zůstala pozitivní, i když klesla na nejnižší úroveň za poslední dva roky. Kromě toho sousední Jižní Korea také zaznamenala pokles výrobní aktivity poté, co v předchozím měsíci rostla.

Nejlépe si ve zpracovatelském průmyslu vedla Indie, kde index PMI mírně poklesl na 56,5 bodu, což svědčí o rychlé expanzi. Všechny dílčí indexy byly silné, ale oproti předchozímu měsíci zpomalily. Kromě toho se tchajwanský index PMI ve zpracovatelském průmyslu snížil na 50,8 bodu, což naznačuje mírný růst. A nakonec index PMI pro ASEAN klesl na 50,5, přičemž nejsilnější růst byl zaznamenán v Singapuru a nejvýraznější pokles v Myanmaru.