7.9.2023

Spotřebitelé při svých nákupech stále častěji platí za uhlíkové offsety

Uhlíkové kompenzace budou stále častěji součástí nákupních rozhodnutí mnoha spotřebitelů. Deloitte předpovídá, že nákupy uhlíkových offsetů ze strany spotřebitelů se stanou běžnou záležitostí a do roku 2030 se v rozvinutých ekonomikách rozrostou na trh v hodnotě téměř 100 miliard USD.

shutterstock 1937987380 lo

Již nyní roste zájem o výrobky, které mají označení udržitelnosti; zhruba dvě třetiny amerických spotřebitelů tvrdí, že by u pumpy zaplatily více za benzín, který kompenzuje emise skleníkových plynů. Navíc mezinárodní průzkum, který loni provedla společnost Shopify, zjistil, že dvě pětiny spotřebitelů tvrdí, že by za výrobky zohledňující klima zaplatily vyšší cenu. Poptávka po offsetech pravděpodobně jen poroste, protože kupní sílu získají mladší lidé, kteří často dávají přednost udržitelným výrobkům.

Několik kategorií spotřebitelských nákupů, včetně potravin, dopravy a zábavy, by mohlo snadno zahrnovat možnost zakoupení uhlíkových offsetů. Odhadujeme, že malé procento těchto nákupů bude zahrnovat dodatečnou kompenzaci, což povede k tomu, že Američané do roku 2030 vynaloží 21,3 miliardy USD ročně na zmírnění dopadu svých nákupů na životní prostředí (po zohlednění očekávané inflace). Pokud se tyto návyky projeví i v ostatních vyspělých ekonomikách, pak globální spotřebitelé ve vyspělých ekonomikách zaplatí na konci desetiletí za offsety zboží a služeb dohromady téměř 100 miliard USD.

I když se najdou tací, kteří principy ESG odmítají, většina Američanů se nadále zajímá o uhlíkovou stopu zboží, které kupují. Navzdory prudkému nárůstu inflace v roce 2022 tvořily podle společnosti Circana a Stern Center pro udržitelné podnikání Newyorské univerzity v loňském roce udržitelné výrobky na trhu ve Spojených státech 17,3 % nákupů. Tyto výrobky zaznamenaly pětiletou složenou roční míru růstu 9,48 % - téměř dvojnásobek oproti konvenčním výrobkům na trhu - a odborníci na spotřebitelské chování neočekávají, že by tyto preference klesaly.

V cestovním ruchu je offset uhlíkových emisí stále běžnější. Cestovní kanceláře, jako jsou World Expeditions, Bamboo Travel a Intrepid, nakupují kompenzace, aby neutralizovaly dopady cest svých zákazníků. Na popularitě získávají i samostatné organizace, které nabízejí cestovatelům uhlíkové kalkulačky a možnost kompenzace jejich aktivit. Například organizace Cool Effect od svého spuštění v roce 2016 kompenzovala pět milionů tun emisí uhlíku a vygenerovala 36 milionů USD pro rozvíjející se země.

Kromě toho nyní více než 50 světových leteckých společností nabízí cestujícím možnost kompenzace uhlíkových emisí a někteří dopravci odměňují věrnostními body zákazníky, kteří si při rezervaci letů zakoupí uhlíkové kredity. Také hotely začínají nabízet hostům balíčky s uhlíkově neutrálními službami a velcí zaměstnavatelé, jako například HSBC, zahrnují offsety do svých nízkouhlíkových zásad pro služební cesty. I další odvětví povzbuzují spotřebitele, aby se rozhodovali pro udržitelný přístup. Například americká čajová společnost Harney & Sons uvádí, že každý čtvrtý zákazník se při nákupu rozhoduje pro offset, který obvykle představuje 2-3 % z nákupní ceny.

Několik startupů také vyvinulo software pro programování aplikací (API) - kód, který umožňuje komunikaci aplikací a propojuje aplikace, zařízení a služby se sdílenými back-end systémy. Tato rozhraní API mohou propojit započítávání emisí oxidu uhličitého s webovými a mobilními platformami, takže podniky mohou snadno vložit widget, který vypočítá emise dané zakázky a nabídne uživatelům možnost kompenzace. Například společnost EcoCart, která spolupracuje se značkami, jako jsou Walmart Canada, Siete Foods a Cotopaxi, uvádí, že 60 % nakupujících v elektronickém obchodě využívá tuto funkci při online nákupu. Maloobchodníci a poskytovatelé služeb budou pravděpodobně pokračovat v přidávání možností offsetu výrobků nebo přepravy a dopravy, aby zvýšili loajalitu zákazníků. Carbon Checkout, aplikace pro offsety na jediné kliknutí spolufinancovaná Evropskou radou pro inovace Evropské unie, vytvořila od svého spuštění v roce 2015 více než 2 000 partnerství v oblasti e-commerce.

Většina hlavních segmentů, které tvoří celosvětový maloobchodní sektor v hodnotě 23 bilionů USD - potraviny a nápoje, oděvy, zábava a pohonné hmoty - může snadno začlenit možnosti nákupu uhlíkových kreditů do svých platebních platforem. Velcí prodejci, jako jsou Walmart, Amazon a Alibaba, by mohli sami podpořit kompenzační praktiky. Vzhledem k tomu, že spotřebitelské výdaje představují dvě třetiny ekonomické aktivity USA, mohly by transakce těchto značek nasměrovat značné množství nových finančních prostředků na projekty v oblasti ochrany klimatu po celém světě.