9.5.2025

M&A obětí celní války: Dramatický propad firemních transakcí

GettyImages-1317845608

Počet fúzí a akvizic ve světě se v dubnu 2025 propadl na nejnižší úroveň za posledních 20 let, tedy od února 2005. Důvodem je vysoká nejistota na finančních trzích, kterou odstartovalo rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa ze dne 2. dubna. Jeho klíčovým prvkem bylo jednostranné uvalení cel na veškerý dovoz do USA. Tento krok vyvolal chaos na finančních trzích a okamžitou reakci zahraničních vlád, včetně odvetných opatření. Situaci nepomohlo ani následné odložení účinnosti cel. USA oznámily, že se snaží s desítkami zemí vyjednat obchodní dohody. Nicméně v praxi obvykle taková jednání trvají řadu let. 

Podle dat společnosti Dealogic bylo v USA, největším trhu M&A na světě, podepsáno v dubnu pouze 555 smluv, což je nejméně od května 2009, tedy i méně než během vrcholu pandemie covidu-19 nebo finanční krize v roce 2008. Celosvětově dosáhl minulý měsíc objem uzavřených firemních transakcí hodnoty 243 mld. USD, což je o 54 % méně než v březnu a o 20 % pod průměrem za posledních 20 let. 

Banky i poradenské firmy radí firmám vyčkávat. Management firem často zatím plně nechápe, jak na firmy cla dopadnou, proto preferují držet hotovost než se poohlížet po akvizičních příležitostech. Výrazná volatilita trhu, způsobená nejasnými a často měněnými vyjádřeními Bílého domu ohledně celní politiky, vede investory ke zdrženlivosti. Situaci dále zhoršily i úvahy o odvolání šéfa Federálního rezervního systému Jeroma Powella, což vzbudilo obavy o nezávislost centrální banky. 

Ne všechny sektory jsou však postiženy stejně. Nejvíce trpí výrobní odvětví, která jsou závislá na dovozu surovin nebo vývozu hotových produktů. Naopak technologie, jejichž hodnota spočívá zejména v softwaru a algoritmech, zaznamenaly relativně úspěšné měsíce. Zhruba 40 % všech M&A transakcí v USA v roce 2025 připadá právě na technologické firmy. Výraznou akvizicí bylo například převzetí společnosti zaměřené na zpracování plateb Global Payments za 24,3 mld. USD.