22.6.2022

Důsledky dodavatelského řetězce rusko-ukrajinského konfliktu

Narušení dodavatelů v Rusku a na Ukrajině dále oslabí globální dodavatelské řetězce. Viditelnost do této rozšířené sítě se tak stává klíčem k řešení potenciálních rizik.

Article image - Důsledky dodavatelského řetězce rusko-ukrajinského konfliktu

Dodavatelské řetězce jsou opět testovány, tentokrát mimořádnými událostmi na Ukrajině.Už dávno uplynula doba, kdy lze narušení dodavatelského řetězce považovat za jednorázové události, kdy se organizace snaží zmírnit narušení svého podnikání a udržet tok zboží, finančních prostředků a informací napříč dodavatelským řetězcem. Konflikt na Ukrajině posiluje nutnost většiny organizací zavést odolnější dodavatelské řetězce. Mezi nejnaléhavější zranitelnost patří nadměrné spoléhání se v Evropě na zemní plyn a ropu z Ruska, stejně jako závislost na Rusku a Ukrajině u klíčových zemědělských komodit. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství představují Rusko a Ukrajina více než 25 % světového obchodu s pšenicí a více než 60 % celosvětového slunečnicového oleje a 30 % celosvětového vývozu ječmene. Rusko je také významným globálním vývozcem hnojiv, což znamená, že jakýkoli nedostatek dodávek nebo omezený přístup by mohly ovlivnit výnosy plodin na celém světě. Není to jen ropa a zemědělské komodity, které jsou ve stresu. Jak společnost Deloitte uvedla v nedávné zprávě: „Hlavním důvodem, proč Rusko hraje nad svou váhu, je to, že je hlavním vývozcem některých z nejdůležitějších světových komodit.“ Rusko je významným zdrojem mnoha z 35 kritických nerostů, které Ministerstvo vnitra USA (DOI) považuje za životně důležité pro ekonomické a národní bezpečnostní zájmy národa, včetně 30 % celosvětových dodávek prvků skupiny platiny (včetně palladia), 13 % titanu a 11 % niklu. Rusko je také hlavním zdrojem neonu, který se používá pro leptání obvodů na křemíkových plátcích. Palladium, kritická součást katalyzátorů pro automobily, od začátku konfliktu zdražilo až o 80 %. Navíc v důsledku ukrajinského konfliktu snížila společnost LMC Automotive svou prognózu prodeje lehkých vozidel v Evropě o 2 miliony kusů ročně během příštích dvou let.

Article graph - Důsledky dodavatelského řetězce rusko-ukrajinského konfliktu

Propojenost ekonomik a podniků jak prohloubila rostoucí krizi dodavatelského řetězce, tak ji do jisté míry maskovala.Podle společnosti Dun & Bradstreet je v Rusku méně než 15 000 dodavatelů Tier 1. Ponořte se však trochu hlouběji a na celém světě existuje 7,6 milionů dodavatelských vztahů Tier 2 s ruskými subjekty. Více než 374 000 podniků – z nichž 90 % je ve Spojených státech – spoléhá na ruské dodavatele. Nyní si vezměte, že v posledním ročním průzkumu společnosti Deloitte mezi hlavními vedoucími nákupu, zatímco 70 % věřilo, že dobře vidí rizika u svých dodavatelů Tier 1, pouze 15 % mělo stejnou důvěru v Tier 2 a další.

Article graph - Důsledky dodavatelského řetězce rusko-ukrajinského konfliktu

Ovládejte rizika hned ted´

Implementace mnoha změn požadovaných v současném návrhu globálního dodavatelského řetězce a provozu bude s největší pravděpodobností trvat roky, existují však opatření, která lze podniknout okamžitě.

  • Zajistěte, aby byly zavedeny rámce a systémy řízení rizik. Většina organizací nebyla připravena reagovat na pandemii COVID-19. I když bylo běžné uvádět, že neexistuje žádná příručka pro COVID-19, realita je taková, že většina organizací žádnou příručku neměla. Proto se ujistěte, že pro krizi, kterou vyvolala válka na Ukrajině, jsou k dispozici správné nástroje řízení rizik. To znamená zaměřit se na rizika v rozšířené dodavatelské síti a ve vztahu k nabídce a inflačním tlakům na klíčové komodity.
  • Použijte technologii k pochopení rizik na úrovni 2 a mimo ni. Na povrchu není Rusko pro složité globální dodavatelské řetězce tak důležité jako jiné země, jako je Čína. Když se však podíváte za hranice přímých dodavatelů, obrázek je mnohem jiný. Viditelnost je jedním ze základních pilířů odolného dodavatelského řetězce – a měla by se rozšířit na celou síť. Zmíněný průzkum společnosti Deloitte mezi vedoucími pracovníky pro zadávání zakázek ukazuje, že relativně málo společností (26 %) mělo pocit, že by mohly předvídat rizika ve své dodavatelské základně Tier 1, natož předvídat problémy u svých dodavatelů. Abyste lépe pochopili, kde se skrývají rizika, zvažte implementaci „řídících věží“ poháněných umělou inteligencí/strojovým učením a pokročilou analytikou, která zajistí viditelnost dat ve správný čas, proaktivní výstrahy, normativní přehledy a samočinné provádění. Kontrolní věže mohou identifikovat dodavatele a/nebo komodity, které představují zvýšené riziko jak ve vaší přímé dodavatelské základně, tak v rámci rozšířené dodavatelské sítě (tj. dodavatelé vašeho dodavatele).
  • Pochopte a aktivujte alternativní zdroje dodávek. Pro společnosti, které mají klíčové vstupy z více zdrojů, je důležité rychle aktivovat vztahy se sekundárními dodavateli a zajistit další kritické zásoby a kapacitu. Společnosti musí zároveň dbát na to, aby si pro klíčové komodity vybíraly alternativní místa získávání zdrojů, protože to může zvýšit závislost odvětví na dodavatelských centrech, která jsou již koncentrovaná.
  • Zvažte onshoring a „friend-shoring“. Po vypuknutí pandemie COVID-19 se již začaly budovat impulsy k přetvoření globálních dodavatelských řetězců s více regionální, ne-li místní strukturou. Konflikt na Ukrajině a pozornost, kterou upřela na důležité globální komodity, tento pohyb urychlí. Převedení dodavatelských řetězců domů může vládám a společnostem nabídnout větší kontrolu a odstranit nestálost zahraniční závislosti. Onshoring ale není vždy možný. Některé produkty a služby, jako jsou polovodiče, buď nelze vyrábět na domácím trhu, protože nejsou k dispozici přírodní zdroje nebo odborné znalosti, nebo protože trh s těmito produkty a službami není dostatečně velký, aby podporoval více konkurenčních zdrojů dodávek.„Friend-shoring“ neboli přeskupení kritických dodavatelských řetězců výměnou rizikových zahraničních dodavatelů za blízké spojence a partnery může nabídnout pragmatické řešení.
  • Aktualizujte politiku zásob a parametry plánování pro kritické materiály. V posledních několika desetiletích společnosti zavádějí postupy pro snižování zásob v celém dodavatelském řetězci a nastavují úroveň bezpečnostních zásob, aby tlumily normální poptávku a variabilitu nabídky. COVID-19 byl budíček, že tyto tradiční rezervy zásob jsou nedostatečné, když udeří krize. Vytvoření politiky pro „strategické zásoby“ kritických materiálů by mělo být nezbytnou součástí celkové firemní politiky zásob. Některé společnosti již podnikly kroky ke zmírnění rizik rusko-ukrajinského konfliktu. Například největší společnosti v polovodičovém průmyslu zvýšily zásoby palladia a neonu, dvou kritických prvků ve výrobě polovodičů, které jsou vysoce závislé na zdrojích dodávek v Rusku. Bohužel mnoho společností s těmito riziky na straně nabídky nepočítalo a nyní jsou vystaveny štíhlým a potenciálně nedostatečným zásobám, které je možné zvládnout po delší období výpadků. Být krátký pouze jeden komponent, jako je kabelový svazek vyrobený na Ukrajině, může zastavit výrobu automobilu.
  • Pochopit dopad komoditní inflace v dodavatelských a odběratelských smlouvách. Dopad rusko-ukrajinského konfliktu byl rychle pociťován prudkým nárůstem u několika komodit – ropy a zemního plynu, kovových komodit a zemědělských komodit. Odolné organizace budou proaktivně snižovat své náklady, aby odrážely změny v cenách komodit, přičemž budou promyšleně pracovat s dodavateli, kteří mohou mít problémy, aby měli dobrou pozici pro jakékoli podmínky na trhu, které je přivítají v „příštím normálu“. Pokud je to možné, přehodnoťte ceny pro zákazníky. Rostoucí cena paliva je nejčastěji vrácena prostřednictvím palivového příplatku, který je součástí přepravních podmínek.Důsledky rostoucích komoditních nákladů na ziskovost produktů a ceny pro zákazníky však mohou být méně zřejmé. Je proto důležité porozumět důsledkům inflace na náklady na produkty a zákazníky a vyvinout strategie pro udržení ziskovosti.
  • Sledujte logistická omezení a náklady. Konflikt na Ukrajině narušuje tradiční zásobovací trasy a zdůrazňuje potřebu logistické flexibility při navrhování globálních dodavatelských řetězců. Již před konfliktem se většina společností vyrovnávala se složitými logistickými problémy, jako je přetížení přístavů, nedostatek kontejnerů, dlouhé dodací lhůty a rekordně vysoké sazby za námořní přepravu. S tímto konfliktem jsme svědky dalšího narušení. Rostoucí ceny ropy vytvářejí další inflační tlak napříč druhy nákladní dopravy. Oceánská lodní doprava v Černém moři je stále náročnější, dostupnost letecké nákladní dopravy a jízdní pruhy se mění, protože lety musí být přesměrovány kolem uzavřeného vzdušného prostoru nad Ruskem a Ukrajinou a nákladní vlaky, které přepravovaly zboží z Číny do Evropy přes Rusko, Ukrajinu, nebo Bělorusko již nemusí být dostupné.
  • Větší zaměření na monitorování kybernetických rizik v rámci vašich vlastních operací a s klíčovými dodavateli. Dodavatelské řetězce se rychle stávají digitálními díky chytrým továrnám, chytrým distribučním centrům a růstu internetu věcí, kde má téměř každé moderní zařízení IP adresu. Země a společnosti již léta investují do kybernetické bezpečnosti. Tento konflikt však ilustroval, jak jsou digitální útoky nyní součástí moderního válčení. Státem podporované a organizované útoky posílily kritickou potřebu kybernetické bezpečnosti a odolnost systémů a automatizace, na které jsme stále více závislí.
  • Připravte se na přerušení operací v oblasti konfliktu. Údaje naznačují, že na Ukrajině není mnoho mezinárodních organizací působících přímo ve vysoce narušených oblastech. Během prvních několika týdnů tohoto konfliktu jsme však viděli řadu nadnárodních korporací v energetice, těžbě, zemědělství, zdravotnictví a spotřebním průmyslu, jak učinila těžká rozhodnutí, zda zastavit, omezit nebo pokračovat v provozu v Rusku a na Ukrajině. Pro společnosti, které pokračují v provozu v Rusku a na Ukrajině, bude zásadní zaměřit se na bezpečnost pracovníků a připravit se na významné narušení logistické infrastruktury a dalších partnerů v dodavatelském řetězci.
  • Proveďte globální plánování scénářů. Svět doufá, že tento konflikt rychle dospěje k přijatelnému závěru.Trvání a rozsah této krize je však nejistý, stejně jako důsledky pro náklady na komodity a dostupnost dodávek a důsledky dalších případných sankcí a vládních intervencí. Společnosti by měly posoudit scénáře na základě povahy svého vystavení tomuto konfliktu, aby určily nejlepší střednědobý až dlouhodobý postup.

Úspěšní lídři podniknou rozhodná opatření, aby reagovali na bezprostřední rizika této krize a stabilizovali svůj dodavatelský řetězec. Přijmou také dlouhodobý pohled a uvědomí si, že tato krize s největší pravděpodobností zvýší význam mnoha zásadních a strukturálních změn globálních dodavatelských řetězců, které byly urychleny, když se vymaníme z pandemie COVID-19.