21.12.2022

ČNB očekává pokles cen nemovitostí v první polovině příštího roku

Ceny nemovitostí na začátku letošního roku dál rychle stoupaly i přes zvyšující se úrokové sazby. Průměrná míra nadhodnocení cen bytů pro domácnosti s mediánovým příjmem ke konci druhého kvartálu podle ČNB dosahovala až k šedesáti procentům.

real estate

Co způsobilo vysoké ceny nemovitostí v České republice? Mezi hlavní příčiny patří: Dekádu dlouhé monetární uvolňování, které přineslo nadbytečné množství peněz do ekonomiky. Historicky nízké úrokové sazby za dob pandemie, které motivovaly lidi ke koupi nemovitostí za pomoci hypotečních úvěrů. Zdražování vstupních stavebních materiálů, narůst cen energií a také specifika českého trhu (silná preference Čechů pro vlastnické bydlení a pro nákup nemovitostí jako investičního aktiva).

Nicméně podle Zprávy o finanční stabilitě z podzimu 2022 od České národní banky byla ve druhé polovině roku patrná stagnace cen a v některých segmentech i mírný pokles (na základě dat z realitních kanceláří a transakčních dat z katastrálního úřadu). ČNB ve své prognóze vývoje cen nemovitostí na rok 2023 očekává, že nominální cena nemovitostí v první polovině roku poklesne do mírně záporných hodnot. Základní scénář předpokládá pokles o téměř 6% oproti vrcholu v červnu roku 2022. Nepříznivý scénář potom předpokládá pokles ve stejném období až o 10%, přičemž cenové dno v obou případech ČNB očekává v červnu příštího roku a návrat k růstu až v roce 2024 (obrázek 1).