8.8.2022

Svět fúzí a akvizic: Nejvýznamnější transakce v letech 2016 až 2021

Které významné fúze a akvizice po celém světě i v Česku proběhly za uplynulou dekádu? Shrnuli jsme několik největších a nejúspěšnějších transakcí, ale zároveň i nepovedené počiny, které se zapsaly do historie M&A. Druhý díl seriálu mapuje fúze a akvizice v letech 2016 až 2021.

Article image - Svět fúzí a akvizic 2

První díl seriálu o významných fúzích a akvizicích porovnával, co se v Česku i ve světě událo v letech 2010 až 2015. Tentokrát se přesuneme blíže do současnosti, až do roku 2021. Toto období ovlivnilo hned několik významných událostí, od finanční krize v roce 2008 až po pandemii covid-19. I tak se uskutečnilo několik zajímavých transakcí. Některé skončily fiaskem, zatímco jiné se zapsaly do dějin jako nejvýznamnější fúze a akvizice v historii. Co se odehrálo v sektoru M&A mezi roky 2016–2021?

2016

AT&T akvíruje Time Warner. V Česku se uskuteční druhá největší transakce v historii fúzí a akvizic. Honeywell International odmítá nabídku United Technologies – jde o největší neuskutečněnou transakci v daném roce. Unáhlená nabídka Kraft Heinz přetrhá plány na převzetí společnosti Unilever.

AT&T – Time Warner

Dva měsíce před koncem roku 2016 společnost AT&T oznámila akvizici jedné z největších světových mediálních a zábavních společností, Time Warner. Kromě řady známých značek, jako jsou TNT, TBS, CNN a HBO, společnost vlastnila několik divizí Warner Bros. Díky transakci v hodnotě 85 miliard dolarů mohla AT&T nově nabízet velkokapacitní knihovnu s obsahem společnosti Time Warner zákazníkům a konkurenčním poskytovatelům TV a streamovacích služeb. Aby mohla AT&T konkurovat technologickým gigantům jako Google a Facebook, kteří dominují trhu s internetovou reklamou, snažila se shromažďovat údaje o používání a zvyklostech svých diváků. Nicméně, jak uvádí New York Times,ministerstvo spravedlnosti o dva roky později zažalovalo AT&T kvůli fúzi s Time Warner s tvrzením, že poškodila zákazníky – transakce mohla vést ke zvýšení měsíčních poplatků za kabelovou televizi.

Skupina Asahi – Pilsner Urquell

Zároveň došlo k druhé největší transakci v oblasti fúzí a akvizic v historii České republiky. Za 7,8 miliardy dolarů získala skupina Asahi, tedy 12. největší pivovar na světě, od společnosti Anheuser-Busch InBev pět východoevropských značek piva, včetně českého Pilsner Urquell. Podle Financier Worldwide probíhal v pozadí této transakce tvrdý konkurenční boj. Asahi nakonec zvítězila nad Bain Capital, Jacobs Holding AG ze Švýcarska a PPF Group, aby získala kontrolu nad výše uvedenými značkami. Asahi již dříve uvedla, že vyčlenila 3 až 4 miliardy dolarů na zahraniční akvizice, ale byla nucena tento odhad kvůli narůstající konkurenci změnit.

Honeywell International – United Technologies

Největší neuskutečněná transakce roku by vytvořila jednu z největších amerických společností s ročním obratem téměř 100 miliard dolarů. Americký průmyslový konglomerát United Technologies však odmítl nabídku ve výši 90,7 miliardy dolarů od konkurenčního leteckého dodavatele Honeywell International. Podle Reutersbyla důvodem skutečnost, že by pokračování fúze bylo „nezodpovědné“ vůči akcionářům United Technologies.

Když to nevyjde…

Překážkou se mohou stát různorodé firemní kultury

Různorodé firemní kultury jsou překvapivě posledním, nikoliv však zanedbatelným faktorem, který může transakci ovlivnit. Kraft Heinz se v roce 2017 pokoušel koupit Unilever za 143 miliard dolarů. Fúze by spojila dva podniky s naprosto odlišnými firemními kulturami. Společnost Kraft Heinz, která vznikla nedávno předtím prostřednictvím akvizic financovaných dluhem a měla stabilní, pomaleji rostoucí značky, se zaměřuje především na trhy USA. Přijímá agresivní opatření ke snížení nákladů, aby zvýšila marže společnosti a následně splatila dluh a zvýšila výnosy akcionářů. Unilever je spíše proslulý svými silnými značkami a přítomností v některých z největších rostoucích ekonomik. Protiklady se tentokrát nepřitáhly.

2017

Pozornost se vrací do filmového průmyslu, Disney akvíruje 21st Century Fox a pouští se tak do konkurenčního boje s lídry stremingu – se společnostmi Netflix a Amazon Prime. Přes Českou rafinérskou k PKN Orlen, která kupuje podíl ve společnosti Unipetrol. Jde o nejvýznamnější tuzemskou transakci v tomto roce.

Disney – 21st Century Fox

Akvizice společnosti 21st Century Fox společností Disney byla nejlukrativnější transakcí roku. Jedna z nejrozsáhlejších mediálních akvizic vůbec – transakce ve výši 71,3 miliardy dolarů – zahrnovala širokou škálu aktiv, včetně filmového studia, televizních pořadů, televizních sítí, a dokonce i kontrolního podílu v televizní streamovací službě Hulu. Podle Reuters dohoda společnosti Disney umožnila soutěžit s rychle se rozvíjejícími online konkurenty, jako jsou Netflix a Amazon Prime. Dohoda se vztahovala také na dvaadvacet regionálních sportovních sítí Fox. Ty mohou živě vysílat zápasy amerických profesionálních baseballových, basketbalových a hokejových klubů ze Spojených států, stejně jako nejvyšší vysokoškolské a středoškolské soutěže.

PKN ORLEN a Unipetrol

V České republice proběhla nejvýznamnější transakce roku mezi společnostmi PKN ORLEN a Unipetrol. Podle MergerMarket se polská rafinerie ropy a prodejce benzínu dohodli na koupi 37% podílu ve společnosti Unipetrol za 3 miliardy dolarů. Přitom již dříve, v roce 2005, získal ORLEN 63% podíl ve společnosti Česká rafinerská, která se později transformovala na Unipetrol.

Kraft Heinz – Unilever UK

Ve snaze vytvořit globální konglomerát produkující spotřební zboží zveřejnil na začátku roku americký výrobce potravin Kraft Heinz nabídku ve výši 143 miliard dolarů pro britský Unilever. O dva dny později však svou nabídku, která mohla být jedním z největších převzetí společnosti v historii, stáhl. Financial Times uvádí, že pro americkou společnost bylo náročné uzavřít dohodu, která by byla přijatelná pro obě strany, a to z důvodu předčasného zveřejnění zájmu o společnost Unilever. Warren Buffet a Jorge Paulo Lemann, dva největší akcionáři společnosti Kraft Heinz, následně souhlasili s tím, že nabídku opustí – a to poté, co dospěli k závěru, že delší veřejná snaha o získání společnosti Unilever by přinesla více škody než užitku.

2018

Vodafone přebírá společnost Liberty Global a mimo jiné tak získává UPC Česká republika. Transakci mezi singapurskou společností Broadcom a americkou Qualcomm, která vlastní důležité patenty pro standardy mobilní komunikace 5G a 4G zamítá prezident Donald Trump. Důvodem jsou obavy z národní bezpečnosti.

T-Mobile U.S. – Sprint Corporation

Tento rok začal oznámením fúze mezi společnostmi T-Mobile U.S. a Sprint Corporation. Jak uvádí Reuters,transakce v hodnotě 26 miliard dolarů byla úspěšně dokončena po dvouletém regulatorním procesu, kdy skupina států tvrdila, že fúze by porušila antimonopolní zákony a vedla ke zvýšení cen. Ve dvoutýdenním soudním řízení T-Mobile a Sprint nicméně tvrdily, že fúze by postavila novou společnost do lepší pozice, aby tak mohla konkurovat takovým lídrům v oboru, jako jsou Verizon a AT&T. Sloučené firmy měly v úmyslu zajistit produktivnější podnikání s dostupnými sazbami a rychlejším připojením k internetu a stát se třetím největším americkým mobilním operátorem.

Vodafone – Liberty Global

Akvizice společnosti Liberty Global společností Vodafone učinila rok 2018 rokem jedné z nejvýznamnějších fúzí a akvizic v české historii. Podle podmínek smlouvy měl Vodafone koupit Unitymedia v Německu, stejně jako UPC Česká republika, UPC Maďarsko a UPC Rumunsko. Podle MergerMarket hodnota transakce činila cca 19 miliard dolarů a očekávalo se, že výrazně změní český internetový průmysl. Zatímco UPC nabízela především kabelové širokopásmové a televizní služby, česká divize Vodafonu se zabývala především trhem s mobilními službami. UPC v České republice tehdy obsluhovala více než 600 000 osob prostřednictvím kabelové televize a internetu.

Broadcom – Qualcomm

Jedním z nejméně úspěšných obchodů roku byla transakce mezi společnostmi Broadcom a Qualcomm. Singapurský výrobce a globální dodavatel polovodičových a infrastrukturních softwarových produktů, Broadcom, plánoval získat americký Qualcomme známý díky vlastnictví patentů důležitých pro standardy mobilní komunikace 5G a 4G. Podle Reutersbyla transakce oceněna na 117 miliard dolarů a byla zablokována americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se odvolával na obavy o národní bezpečnost.

Article image - Svět fúzí a akvizic 2

2019

Spojením leteckých divizí vzniká druhý největší dodavatel vojenské techniky na světě. Akvizice mezi Innogy a E.ON stvoří giganta v oblasti veřejných služeb. Tabákoví lídři Philipp Morris International a Altria se nedohodnou.

United Technologies Corporation – Raytheon

V létě 2019 byla oznámena nejdůležitější transakce roku. V důsledku „fúze sobě rovných“ mezi leteckými divizemi United Technologies Corporation a společností Raytheon vznikl významný americký letecký a obranný konglomerát. Výsledkem fúze v hodnotě 121 miliard dolarů byl vznik druhého největšího dodavatele vojenské techniky na světě. The Guardian uvedl, že nová společnost, známá jako Raytheon Technologies, bude mimo jiné vyrábět rakety Tomahawk, stíhací proudový motor pro F-35 a skafandry pro astronauty a v roce 2019 bude generovat příjmy ve výši zhruba 74 miliard dolarů. Po Boeingu a Lockheed Martin se druhým největším dodavatelem v oblasti obranné techniky stala právě společnost Raytheon Technologies.

Innogy – E.ON Akvizice společnosti Innogy společností E.ON získala povolení od Evropské komise na podzim roku 2019. Díky společnému ovládání 44 % českého trhu s plynem a necelé čtvrtiny dodávek elektřiny v zemi byla tato transakce pro Českou republiku velmi významná. Jak uvedl E15.cz, s 1,5 miliony odběratelů plynu a ekvivalentním počtem odběratelů elektřiny akvizice ve výši 44 miliard dolarů vytvoří giganta v oblasti veřejných služeb.

Philipp Morris International – Altria

V roce 2019 zahájil tabákový lídr Philipp Morris International jednání se svým konkurentem Altria o transakci v hodnotě 200 miliard dolarů. Zdůvodnění transakce se zakládalo zejména na schopnosti společností Juul a IQOS ovládat největší vapingové trhy po celém světě. Od této fúze však bylo upuštěno poté, co měl regulační zásah amerických orgánů proti elektronickým cigaretám rovněž dopad na Juul – vapingovou společnost, ve které Altria držela 35% podíl. Je důležité poznamenat, že IQOS společnosti Philip Morris, konkurenční bezkouřové zařízení, které ohřívá tabák bez jeho spalování, získalo povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Podle Reutersspolečnost Philipp Morris údajně z jednání odstoupila kvůli rostoucím obavám kolem společnosti Juul, která se na svém domácím trhu začala dostávat pod přísnou kontrolu z důvodu stále intenzivnějšího používání elektronických cigaret dospívajícími. Společnosti prohlásily, že se po oznámení o ukončení jednání o fúzi zaměří na společné spuštění IQOS v USA.

Když to nevyjde…

Akvizici zhatí možné právní potíže

Ne každá transakce je však tak úspěšná, jak se původně mohlo zdát. Bylo tomu tak v případě potenciální fúze mezi společnostmi Philipp Morris a Altria. Philipp Morris upustil od své nabídky na koupi společnosti Altria ve výši 200 miliard dolarů poté, co si uvědomil právní potíže. Podniky pokračovaly ve spolupráci na produktu pro Philip Morris, který byl bezpečnější než produkt Altrie.

2020

Na scénu se vrací transakce z roku 2017, ani letos se ale Unileveru nepodaří převzít Kraft Heinz. Největší transakce v Česku se odehraje v pojišťovnictví – dochází ke spojení společností AXA a UNIQA. Farmaceutický lídr Gilead Sciences slaví úspěch s lékem Remdesivir na léčbu onemocnění covid-19, nabídku od společnosti AstraZeneca odmítá.

Unilever – Kraft Heinz

Po neúspěšném pokusu společnosti Kraft Heinz o akvizici společnosti Unilever v roce 2017 v hodnotě 143 miliard dolarů se Unilever rozhodne získat společnost Unilever NV kótovanou na nizozemské burze a ukončit svou 90letou duální strukturu ve prospěch jediné entity se sídlem v Londýně. Dohoda je oceněna na 81 miliard dolarů. Podle Reuterssi anglo-nizozemský gigant spotřebního zboží údajně stěžoval, že duální systém omezuje jeho schopnost rychle dokončovat akvizice a prodej aktiv. Tato flexibilita závisí na přání společnosti Unilever přeskupit své portfolio do odvětví s výraznějším tempem růstu, jako je například prémiová kosmetika.

AXA – UNIQA

Jednou z největších transakcí v oblasti fúzí a akvizic v České republice v tomto roce bylo spojení společností AXA a UNIQA. Podle MergerMarket činily transakční náklady 1 miliardu dolarů. V důsledku fúze došlo k zániku společností AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., UNIQA pojišťovna a.s., UNIQA poisťovňa, a.s. a vzniku UNIQA pojišťovna a.s. jako jejich nástupnické společnosti. Jak uvedl portál Banky.cz, rakouská pojišťovna dohromady získala přes 5 milionů klientů společnosti AXA v České republice, Polsku a na Slovensku. Což zahrnovalo i osm set milionů eur na ročním pojistném. UNIQA tak získala 9% podíl na neživotním pojištění a 5% podíl na životním pojištění. S celkovým 8% podílem se vyšplhala na páté místo v seznamu poskytovatelů pojištění v České republice. Poté firma získala i 10% podíl na trhu s penzijním připojištěním.

AstraZeneca – Gilead Sciences

Společnost AstraZeneca v roce 2014 důsledně odmítala pokus o převzetí od společnosti Pfizer v hodnotě 118 miliard dolarů. Karta se však obrátila – AstraZeneca údajně přešla do útoku a sama se zaměřila na transakci o stejné velikosti. Podle Reutersbritský farmaceutický gigant jednal o fúzi s americkým rivalem Gilead Sciences. AstraZeneca plánovala vytvořit největší farmaceutickou společnost na světě z hlediska tržní hodnoty, která byla oceněna na 232 miliard dolarů. Dohoda by spojila dvě farmaceutické společnosti, které stály v čele boje s koronavirem. Transakce by však rovněž byla politicky citlivá s ohledem na to, jak horlivě vlády usilovaly o kontrolu nad očkováním a léčbou. Jak uvedl Bloomberg, lék společnosti Gilead Remdesivir byl schválen pro použití v nouzových situacích v mnoha zemích a v klinických studiích prokázal u pacientů s covidem-19 zlepšení. Gilead tedy o sloučení s další velkou farmaceutickou společností neměl zájem. Politický odpor vlád USA a Velké Británie rovněž přispěl k neúspěchu dohody, zejména ve světle probíhající koronavirové pandemie.

Když to nevyjde…

Transakci zastaví úspěch s vlastním řešením

Životaschopnost transakce může být ovlivněna nejen právními důvody, ale také globálními krizemi, jako je pandemie koronaviru. Ta například sehrála roli v historicky největší potenciální fúzi mezi dvěma farmaceutickými giganty, kdy byla společnost American Gilead Sciences připravena na akvizici společností AstraZeneca. Gilead však nabídku ve výši 232 miliard dolarů odmítl s tím, že již má vlastní „zbraň“ proti covidu-19, a proto se nemusí spojovat s jiným farmaceutickým podnikem.

2021

AT&T usiluje díky nové akvizici Warner Media – Discovery o převahu nad streamovacími společnostmi Netflix a Disney. Třetím největším obchodem v historii České republiky je převzetí Avastu americkou softwarovou společností Norton LifeLock.

Warner Media – Discovery, Inc.

Jedna z významných akvizic roku 2021 byla oznámena na jaře. Warner Media patřící společnosti AT&T se spojila s Discovery, Inc. Jak uvádí AT&T na svých oficiálních webových stránkách, dohoda povede k vytvoření přední samostatné globální zábavní společnosti. Podle CNBC činila hodnota transakce 43 miliard dolarů. Toto uspořádání umožní společnosti AT&T soustředit své kapitálové výdaje na rozšíření své mobilní sítě, aby mohla konkurovat streamovacím společnostem Netflix, Disney a dalším. Dohoda může rovněž společnost AT&T podpořit při splácení některých významných dluhů.

Norton LifeLock – Avast

Ve stejném roce došlo ke třetímu největšímu obchodu v historii České republiky. V srpnu 2021 koupila americká softwarová společnost Norton LifeLock českého nadnárodního softwarového rivala Avast. Podle Reutersbyla transakce oceněna na 8,6 miliardy dolarů a spojila odborné znalosti společnosti NortonLifeLock v oblasti prevence krádeže identity s řešeními pro ochranu osobních údajů společnosti Avast. Transakce povede ke vzniku přední společnosti v oblasti spotřebitelského bezpečnostního softwaru, která bude sloužit více než pěti stům milionům zákazníkům.

Unilever – GlaxoSmithKline

Největším neúspěšným obchodem roku byla transakce mezi společnostmi Unilever a GlaxoSmithKline. Podle The Times společnost Unilever podala nabídku ve výši 68 miliard dolarů na koupi divize společnosti Glaxo zaměřené na zdravotnické produkty pro spotřebitele, ale představenstvo společností Glaxo a Pfizer, které má v této divizi 32% podíl, odmítlo nabídku jako příliš nízkou. Na základě toho společnost Unilever svou nabídku stáhla.

Nejziskovější vs. neúspěšné transakce

Která z výše uvedených transakcí byla nejziskovější nebo naopak zcela neúspěšná, to nelze říci. Některé společnosti nabídky odmítají, aby mohly samy vydělat víc, jako tomu bylo v případě společností AstraZeneca a Gilead. Firmy si však mohou také uvědomit, že potřebují více času k nalezení lepších příležitostí, jako tomu bylo v případě United Technologies a jejích transakcí. Letecký gigant se v roce 2019 spojil se společností Raytheon v transakci za 121 miliard dolarů, naproti tomu Honeywell se v roce 2016 pokusil získat United Technologies za 90 miliard dolarů. Kdyby se tehdy United Technologies rozhodla pro koupi, lepší dohoda s Raytheonem by pravděpodobně nevznikla.