7.2.2025

Obchodní válka USA

GettyImages-1317845608

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa byla známá svou protekcionistickou politikou již v prvním funkčním období. Tento týden se vrátila k této politice a zavedla 10% cla nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny a dále 25% cla na veškerý dovoz z Mexika a Kanady. Cla na dovoz z Mexika a Kanady byla ovšem o měsíc odložena a vytváří čas pro další jednání. Cla na dovoz z EU zatím nebyla představena, ovšem Donald Trump již nyní hovoří o tom, že je má v plánu představit velmi brzy. Cílem této strategie je ochránit americký průmysl a pracovní místa, avšak vede k odvetným opatřením ze strany postižených zemí. Tím se zvyšuje napětí v mezinárodním obchodě a zpomaluje hospodářský růst.

Čína oznámila, že zavede nová 15% cla na dovoz amerického uhlí a zkapalněného zemního plynu. 10% cla se budou vztahovat na surovou ropu, zemědělské stroje či některé automobily. Zároveň kvůli novým clům oficiálně zahájila spor u WTO. Mexiko a Kanada, které jsou úzce propojeny s americkým trhem prostřednictvím dohody USMCA, sledují situaci a připravují možné reakce. EU rovněž deklaruje připravenost na tvrdá jednání a zvažuje opatření na ochranu svých podniků, zejména v automobilovém průmyslu, který je významně zasažen.

Ekonomické dopady těchto obchodních konfliktů jsou značné. Stupňování celních sazeb vede ke zdražení některých komodit, včetně pohonných hmot, což negativně ovlivňuje spotřebitele i průmyslové sektory. Investoři na finančních trzích reagují obavami, což způsobuje pokles cen akcií zejména v odvětvích závislých na exportu. Protekcionistická opatření tedy nevedou pouze k ochraně domácího trhu, ale také k destabilizaci globální ekonomiky.

Vzhledem k pokračujícím obchodním sporům je zřejmé, že mezinárodní obchodní vztahy zůstávají klíčovým tématem globální politiky. Budoucnost těchto konfliktů bude záviset na diplomatických jednáních mezi hlavními ekonomickými hráči a ochotě hledat kompromisy. Obchodní války tak ukazují, že krátkodobé protekcionistické přístupy mohou mít dlouhodobé negativní dopady na světovou ekonomiku a vyžadují pečlivé strategické plánování.