5.1.2024

Jim Ratcliffe koupil 25% podíl v Manchesteru United

Britský miliardář Jim Ratcliffe dokončil dohodu o získání 25% podílu v Manchesteru United za 1,3 miliardy USD. Ratcliffova koupě podílu za 33 USD za akcii oceňuje anglický fotbalový klub na 6,3 miliardy USD včetně dluhu.

228612748 lo

Tato transakce je vyvrcholením procesu, který trval více než rok poté, co většinoví vlastníci, rodina Glazerů, v listopadu 2022 oznámila, že zkoumá strategické možnosti. Rodina Glazerů, která vlastní také klub Tampa Bay Buccaneers působící v NFL, čelila značné kritice fanoušků kvůli klesající výkonnosti klubu od odchodu bývalého manažera Alexe Fergusona v roce 2013, pod jehož vedením klub zažil mnoho úspěchů. Zajímavostí je, že všechny anglické kluby z tradiční velké fotbalové čtyřky - Arsenal, Chelsea, Liverpool a Manchester United, ovládají američtí investoři.

Ratcliffe, předseda a zakladatel petrochemické společnosti Ineos a nejbohatší Brit, převezme prostřednictvím své skupiny INEOS kontrolu nad fotbalovými aktivitami klubu. Kromě toho plánuje vložit dalších 300 milionů USD do rekonstrukce stadionu Manchesteru United Old Trafford.

Tato investice se připojuje k řadě významných sportovních transakcí, včetně akvizice klubu NFL Washington Commanders PE magnátem Joshem Harrisem za 6 miliard USD v minulém roce.