18.3.2024

Global Powers of Luxury Goods 2023

Trh s luxusem roste a navíc prochází revolucí. Tržby jsou vyšší než před pandemií, vyplývá ze studie společnosti Deloitte.

gx-global-powers-of-luxury-goods-2023 page-0001

Společnostem, které podnikají s luxusním zbožím, se podařilo vrátit předpandemická čísla a dokonce je překonat. V celém sektoru navíc dochází k transformačnímu procesu, který směřuje k vyšší digitalizaci a silnější odpovědnosti. K tomu tyto firmy motivuje jak tlak zákazníků, tak zvyšující se nároky regulačních úřadů a orgánů. Tuto revoluci navíc budou urychlovat nové technologie, vyplývá z reportu Global Powers of Luxury Goods.

100 největším světovým firmám, které vyrábí a prodávají luxusní sortiment, se ve fiskálním roce 2022 podařilo dosáhnout tržeb v celkové výši 347 miliard dolarů, což je o 42 miliard dolarů více než v roce 2021. Podařilo se tak vrátit na hodnoty před pandemií a navíc je ještě překonat. Nejnovější čísla tak ukazují, že se společnosti ze sektoru luxusního zboží znovu navrací na vrchol. Spodní hranice tržeb pro zařazení na seznam TOP 100 společností byla ve výši 284 milionů dolarů.

Dvě třetiny zisku TOP 100 společností vyprodukovalo jen 17 z nich

Dopad největších firem obchodujících s luxusními produkty je zásadní, protože na celkových tržbách TOP 100 těchto společností se s tržbami přesahujícími 5 miliard dolarů podílelo pouhých sedmnáct z nich, a to téměř ze 70 %. Nejúspěšnější firmou byl opět francouzský koncern LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton SE, pod který spadá více než šedesát značek luxusního zboží jako je Louis Vuitton, Dior, Sephora, Tiffany & Co., Fendi nebo Bulgari. Druhou místo si připisuje rovněž francouzská společnost, konkrétně koncern Kering. V jeho stáji značky jako Gucci, Balenciaga, Yves Saint Laurent nebo Bottega Veneta. Na bronzovou příčku se probojoval švýcarský koncern Compagnie Financière Richemont SA, pod který spadají značky jako Cartier, Montblanc, Chloé nebo Piaget SA.

“Celkové výsledky stovky nejúspěšnějších společností z oblasti luxusního zboží jsou důkazem zotavení po pandemii, která na něj obzvlášť drtivě dopadla. Prakticky všude již došlo ke znovuotevření butiků, opět se dal do pohybu cestovní ruch i poptávka spotřebitelů, a to hlavně v oblastech jako je kosmetika,” říká Michal Černý, ředitel auditu zaměřeného na retail v poradenské a technologické společnosti Deloitte.

U 80 firem z TOP 100, které za rok 2022 vykázaly zisk, byla souhrnná čistá zisková marže o 1,2 procentního bodu vyšší oproti předchozímu roku - konkrétně 13,4 % – přičemž překonala i hodnoty před pandemií.

Budoucnost patří AI a cirkulární ekonomice

Poslední vydání reportu Global Powers of Luxury Goods, který Deloitte každoročně zveřejňuje, rovněž připomíná, že umělá inteligence a cirkulární ekonomika mohou celý tento sektor razantně proměnit. Aktuální transformace míří nejen na jeho novou podobu, ale také na lepší zákaznickou zkušenost nebo zvýšený akcent na udržitelnost. Spojení luxusního zboží a technologií tak pravděpodobně vytvoří nové cesty, kterými se může celý sektor začít vydávat.

“Firmy obchodující s luxusem používají moderní digitální technologie už v současné době, a to kupříkladu AI, strojové učení, automatizaci nebo internet věcí. Takové inovace vylepšují zákaznickou zkušenost i dodavatelské řetězce a také více chrání pravost produktů. Luxusní značky budou umělou inteligenci využívat čím dál častěji k poskytování personalizovaných doporučení zboží, stylistických rad i zákaznické podpory v reálném čase prostřednictvím chatbotů a virtuálních asistentů poháněných GenAI,” říká expert Deloitte Černý s tím, že jedna z motivací firem bude pomocí technologií zpříjemnit nakupování a vytvořit z něj jedinečný zážitek.

Sektor s luxusním zbožím se rovněž ubírá čím dál více i směrem k modelu cirkulární ekonomiky, kterou kromě AI usnadňují i další moderní technologie. Společnosti tak čím dál častěji zavádějí digitální pasy výrobků (DPP) a digitální ID. Ty dokumentují udržitelnost a oběhovost výrobků v průběhu celého jejich životního cyklu, od návrhu až po konec jeho životnosti. Kromě komplexního sledování celého života výrobků, snížení nadbytečného počtu zboží na skladech či prodejnách nebo snadnější hledání nových obchodních modelů patří mezi další přínosy těchto nástrojů zvýšení důvěry spotřebitelů, zlepšení pověsti značky a snížení rizika greenwashingu

Klíčová zjištění vycházející z analýzy:
  • Ve fiskálním roce 2022 byla minimální hranice příjmů pro vstup na žebříček TOP 100 suma ve výši 284 milionů dolarů, přičemž v roce 2021 se jednalo o částku o 44 milionů dolarů nižší.
  • Nejvíce společností – sedmatřicet – se na žebříček Top 100 dostalo z odvětví oděvů a obuvi.
  • Pět ze šesti nováčků v žebříčku TOP 100 (čtyři z nich pocházejí z Indie a Číny) byly společnosti zabývající se výrobou šperků a hodinek, přičemž nejlépe umístěný nováček zaujal hned 19. příčku. Z Číny se na žebříčku umístilo celkově deset společností a z Indie šest – všechny tyto firmy jsou prodejci šperků, což jen dále podtrhuje význam těchto zemí jako globálních lídrů ve spotřebě zlata a šperků.
  • Itálie i nadále zůstává jednou z důležitých geografických oblastí, ve které se výrobou luxusního zboží zabývá třiadvacet společností (32,4 % žebříčku TOP 100). Jejich podíl na prodeji luxusního zboží nicméně činí pouhých 7,8 %. Pro srovnání - sedm francouzských společností umístěných v žebříčku TOP 100 se v roce 2022 na celkových prodejích podílelo téměř jednou třetinou.
  • Růst prodeje zboží v žebříčku TOP 100 vykázalo v roce 2022 celkem 91 společností, zatímco v roce 2021 jich bylo 72 a v roce 2020 pouze 23, přičemž sedmasedmdesát společností uvedlo u růstu prodeje dvouciferná čísla. U 80 společností žebříčku TOP 100, které v roce 2022 vykázaly zisk, byla souhrnná čistá zisková marže oproti loňsku o 1,2procentního bodu vyšší – konkrétně 13,4 % – přičemž překonala i hodnoty před pandemií.
  • V roce 2022 a v prvních osmi měsících letošního roku aktivita v oblasti fúzí a akvizic v žebříčku TOP 100 mírně zpomalila. Průzkum Global Fashion & Luxury Investment and Private Equity Survey 2023 společnosti Deloitte uvádí, že v roce 2022 bylo oproti předchozímu roku uzavřeno o třicet transakcí méně. Jako nejatraktivnější odvětví pro investory byly za rok 2023 označeny kosmetika a parfémy, po nichž následovaly oděvy a doplňky.

Celý report naleznete zde: Global Powers of Luxury Goods 2023 | Deloitte Global