23.6.2023

Fúze a akvizice ve farmaceutickém sektoru v letošním roce

Přestože rok 2022 byl z hlediska aktivity poměrně utlumený, M&A transakce vždy hrály ve farmaceutickém průmyslu klíčovou roli. V letošním roce došlo ke znatelnému nárůstu transakční aktivity, neboť společnosti se snaží využít M&A k dosažení svých růstových cílů. Významní hráči, jako jsou společnosti Pfizer, AstraZeneca a Merck, představili ambiciózní akviziční strategie, které mají potenciál změnit podobu odvětví.

Pharmacology-06 HiRes lo

Jak uvedl deník Financial Times, farmaceutický a biotechnologický sektor zaznamenal výrazné oživení transakcí, přičemž za prvních pět měsíců letošního roku bylo na akvizice vynaloženo ohromujících 85 miliard USD. Tento prudký nárůst fúzí a akvizic přichází v souvislosti s tím, že se společnosti snaží doplnit svá portfolia léků v důsledku blížícího se vypršení platnosti patentů. Pro srovnání, ve stejném období roku 2022 se uskutečnily transakce pouze v hodnotě 35,6 miliardy USD, zatímco v roce 2021 bylo podle investiční banky Stifel zaznamenáno 49,1 miliardy USD. Za zvýšenou aktivitou v oblasti M&A stojí především značné hotovostní rezervy, které velké farmaceutické společnosti nashromáždily během pandemie COVID-19, a obavy investorů ohledně budoucích růstových vyhlídek.

V posledních měsících proběhlo ve farmaceutickém a biofarmaceutickém průmyslu několik významných akvizic. V lednu společnost AstraZeneca oznámila akvizici společnosti CinCor za 1,8 miliardy USD, především kvůli léku baxdrostat, který se zaměřuje na snížení hladiny aldosteronu. V březnu se pak společnost Pfizer dostala na titulní stránky novin, když získala společnost Seagen za neuvěřitelných 43 miliard USD. Tato transakce představuje největší akvizici v biofarmaceutickém sektoru od června 2019, kdy společnost AbbVie koupila firmu Allergan za 63 miliard USD. Seagen se může pochlubit čtyřmi komerčními léky a portfoliem kandidátů na léky konjugované s protilátkami (ADC). Ve stejný měsíc oznámila společnost Sanofi dohodu o převzetí společnosti Provention Bio Inc. v hodnotě 2,9 miliardy USD a nabídla 25 USD za akcii, což byl více než trojnásobek tehdejší ceny akcií. V dubnu Merck uzavřel závaznou dohodu o převzetí biotechnologické společnosti Prometheus Biosciences za 10,8 miliardy USD, aby posílil svůj imunologický program. Kromě toho společnost GSK koupila kanadskou společnost Bellus Health za 2 miliardy USD. V květnu získala japonská biofarmaceutická společnost Astellas za 5,9 miliardy USD farmaceutickou společnost Iveric Bio, která se specializuje na oční léčbu. Poslední dvě významné akvizice se uskutečnily v posledních dvou týdnech. Společnost Novartis se dohodla na převzetí společnosti Chinook Therapeutics za 3,5 miliardy USD, čímž posílila svůj program léčby onemocnění ledvin a Eli Lilly tento týden oznámila, že se dohodla na převzetí společnosti Dice, specializované firmy zaměřené na výrobu perorální léčby autoimunitních onemocnění za 2,4 miliardy USD.

Mimo jiné se společnost Amgen chystá dokončit akvizici společnosti Horizon Therapeutics v hodnotě 27,8 miliardy USD. Horizon Therapeutics se zaměřuje na vzácná a revmatická onemocnění a v roce 2022 dosáhla tržeb ve výši 3,6 miliardy USD, a to především díky úspěchu léku Tepezza, který se používá při léčbě pacientů s chronickým onemocněním štítné žlázy. Minulý měsíc však Federální obchodní komise podnikla nečekaný krok, když žalobou zablokovala převzetí. FTC varovala, že "zběsilá" konsolidace ve farmaceutickém sektoru zvyšuje ceny pro pacienty. Navzdory žalobě zůstávají společnosti Amgen a Horizon Therapeutics optimistické a očekávají, že akvizici dokončí ještě letos.

Vzhledem k výše popsaným faktorům lze očekávat, že zvýšená aktivita v oblasti fúzí a akvizic ve farmaceutickém odvětví bude pokračovat. Dobře kapitalizovaní strategičtí kupci budou i nadále agresivněji a oportunisticky vyhledávat transakce, ačkoli širší tržní prostředí zůstává nejisté.