3.2.2023

Americká investiční společnost Carlyle kupuje českého výrobce mikroskopů

Akvizice společnosti Tescan Orsay Holding firmou Carlyle v tuzemsku byla jednou z největších M&A transakcí roku 2022 a měla by českému přednímu vývojáři a dodavateli špičkových analytických přístrojů zajistit dlouhodobý růst. Tým Deloitte Debt & Capital Advisory spolupracoval s předním globálním investorem The Carlyle Group při zajištění financování pro tuto akvizici.

1675350676983

Společnost Tescan byla založena v roce 1991 a má sídlo v Brně. Je předním světovým vývojářem a dodavatelem rastrovacích elektronových mikroskopů, rastrovacích elektronových mikroskopů s fokusovaným iontovým svazkem, mikro-CT skenerů a 4D rastrovacích transmisních elektronových mikroskopů. Tescan Orsay Holding vznikla v roce 2013 spojením Tescanu se společností Orsay Physics, která byla průkopníkem vývoje v oblasti rastrovacích elektronových mikroskopů s fokusovaným iontovým svazkem.

Firma má momentálně přes 750 zaměstnanců ve 14 závodech, které se nacházejí po celém světě včetně dvou v Brně. Za rok 2021 dosáhla tržeb 2,5 miliardy Kč a své produkty dodává například výrobcům polovodičů, výzkumným laboratořím, prestižním univerzitám nebo inovativním průmyslovým a výrobním firmám.

Investiční firma Carlyle investuje do tohoto sektoru již dlouho a má proto rozsáhlé zkušenosti se spoluprací a rozšiřováním podobných technologických podniků. Budoucí růst společnosti Tescan Orsay Holding má v plánu podpořit investováním do nových inovativních produktů a vstupem na další trhy.

„Tento projekt podtrhuje odborné znalosti společnosti Deloitte v oblasti dluhového a kapitálového poradenství a její schopnost přinášet přidanou hodnotu nejen předním finančním sponzorům při složitých přeshraničních transakcích.“

-Jan Brabec, Partner – Financial Advisory