16.3.2023

Pfizer kupuje Seagen za 43 miliard USD

Jedná se o největší akvizici v biofarmaceutickém průmyslu od června 2019, kdy AbbVie koupila Allergan za 63 miliard USD. Předtím, o pouhých pět měsíců dříve, byla největší transakcí v historii odvětví akvizice společnosti Celgene společností Bristol Myers Squibb za 74 miliard USD. Představenstva obou společností sice dala jednomyslný souhlas, ale transakci musí ještě posoudit regulační úřady.

shutterstock 1884612580 lo

Společnost Seagen, která je dlouhodobě považována za jeden z nejatraktivnějších cílů v biotechnologickém průmyslu, se může pochlubit čtyřmi komerčními léky a dalšími kandidáty na léky s konjugovanými protilátkami (ADC). Jako průkopník v technologii ADC se společnost Seagen významně podílela na vývoji čtyř z dvanácti ADC, které byly dosud schváleny FDA a jsou uváděny na trh v celém odvětví. ADC jsou revoluční léčebnou metodou, která se stala účinnou zbraní v boji proti široké škále nádorových onemocnění a která má schopnost selektivně ničit nádorové buňky a zároveň minimalizovat poškození zdravých buněk.

Společnost Seagen předpokládá, že v roce 2023 dosáhne příjmů ve výši zhruba 2,2 miliardy USD, což představuje 12% meziroční nárůst, a to ze svých čtyř současných léků, licenčních poplatků a licenčních dohod. Společnost Pfizer se domnívá, že Seagen má potenciál generovat do roku 2030 více než 10 miliard USD ročních příjmů s možností významného růstu.

Prodej vakcín a léků Covid-19 společnosti Pfizer v poslední době výrazně zvýšil finanční výsledky. Vedoucí pracovníci však připustili, že se stejnou úrovní prodeje v budoucnu nemohou počítat, neboť pandemie přechází do endemické fáze. Společnost proto hodlá využít své příjmy z vakcíny Covid-19, které dosahují desítek miliard USD, na uzavírání strategických obchodů.

Společnost Pfizer a další farmaceutické společnosti se o Seagen začaly zajímat díky příslibu ADC. V loňském roce se údajně společnost Merck & Co. zapojila do jednání o převzetí společnosti Seagen, ale jednání ztroskotala na ceně, která se údajně pohybovala kolem 40 miliard USD.