20.7.2023

Dlouho očekávaná dohoda mezi TotalEnergies a Irákem dostala po mnoha odkladech konečně zelenou

Minulý týden Irák a francouzská ropná společnost TotalEnergies oficiálně uzavřely dlouho očekávanou energetickou dohodu v hodnotě 27 miliard USD. Cílem dohody je zvýšit těžbu ropy a posílit energetickou kapacitu země prostřednictvím realizace čtyř projektů zahrnujících ropu, plyn a obnovitelné zdroje energie. Dohoda, která byla původně podepsána v roce 2021, byla předmětem odkladů kvůli neshodám mezi iráckými politiky ohledně podmínek.

shutterstock 551681611 lo

V projektu GGIP (Gas Growth Integration Project), jehož cílem je využít irácké zdroje, země souhlasila s 30% podílem. To je o něco méně než 40 %, o které Bagdád původně usiloval, a o něco více než 25 %, které původně navrhovala ropná skupina. Společnost Total bude mít většinový podíl 45 % a jako nová třetí strana byla potvrzena společnost QatarEnergy, která bude mít podíl 25 %. Projekty zahrnují vstřikování mořské vody do ropných polí za účelem zvýšení těžby, zpracování zemního plynu a výrobu solární energie. Tato dohoda má obrovský význam, protože umožní Iráku zvýšit těžbu ropy z přibližně 4,5 milionu barelů denně (bpd) na potenciálně 13 milionů bpd v horizontu pěti let.

Z pohledu západních zemí má tato dohoda mimořádný význam, neboť zajišťuje přístup k rozsáhlým, avšak nedostatečně rozvinutým iráckým zásobám ropy a plynu. Tento strategický krok je součástí jejich širšího plánu hledání alternativních zdrojů, které by kompenzovaly výpadek dodávek z Ruska. Přestože je Irák pátým největším producentem ropy na světě, zaznamenal v poslední době odchod významných investorů. Společnost Shell již opustila jeden projekt těžby ropy a společnosti ExxonMobil a BP rovněž zvažují odchod z dalších projektů. Zahraniční investoři se potýkali s problémy kvůli nízké návratnosti některých kontraktů a dlouholeté nestabilitě, včetně nepokojů v minulém roce. Na druhé straně společnost TotalEnergies má cenné předchozí zkušenosti s působením v Iráku. Společnost v současné době vlastní 22,5% podíl v ropném poli Halfaya v jižní provincii Missan a 18% podíl v průzkumném bloku Sarsang na severu země.