Top Deals 2023
18.1.2024
8.4.2024
Tyto prostředky jsou určeny na podporu výstavby továrního komplexu ve Phoenixu a na rozšíření jeho kapacit v rámci strategického úsilí o oživení amerického polovodičového průmyslu.
Financování vychází ze zákona CHIPS Act, který byl v U.S.A. přijat v roce 2022 a který vyčleňuje přibližně 280 miliard USD na podporu domácího výzkumu a výroby čipů. Kromě obav týkajících se národní bezpečnosti, které vyplývají z koncentrace výroby polovodičů v Asii, má USA za cíl diverzifikovat výrobu polovodičů a přilákat více výroby elektroniky na západní polokouli. Podíl USA na výrobě čipů klesl z 37 % v roce 1990 na 12 % v roce 2020, ale tyto iniciativy mají za cíl zvýšit podíl USA na přibližně 20 % světového trhu s čipy do roku 2030.
Granty v rámci CHIPS Act již byly uděleny společnostem GlobalFoundries a Intel a očekávají se další významné granty, mimo jiné pro Micron, výrobce počítačových pamětí, který staví továrnu na čipy v New Yorku, a Samsung Electronics, který rozšiřuje své provozy v továrním komplexu v Texasu.
Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC) plánuje investovat celkem přes 65 miliard USD, přičemž jedna z továren bude vyrábět i nejmodernější 2nanometrové čipy. Společnost ve svém prohlášení uvedla, že se jedná o dosud největší přímou investici zahraničního subjektu do greenfield projektu v USA.
Závod společnosti TSMC v Arizoně bude dodávat čipy její americké klientele, mezi kterou patří velké společnosti jako AMD, Apple, Nvidia a Qualcomm. Společnost předpokládá, že tři výrobní jednotky vytvoří přibližně 6 000 přímých pracovních míst.