2.6.2023

Americká investiční společnost Carlyle kupuje českého výrobce optickomechanických přístrojů

Oddělení Deloitte Corporate Finance společně s týmy Transaction Services, Tax a Legal sehrálo klíčovou roli při úspěšném prodeji společnosti Meopta - optika, s.r.o., předního dodavatele vysoce specializovaných optických subsystémů a komponentů pro zákazníky z oblasti polovodičů, průmyslu a obrany, přední světové investiční společnosti The Carlyle Group.

DealDone-meoptafinal

Meopta, která zaměstnává více než 1 700 zaměstnanců, je nadnárodní společnost působící v oblasti výzkumu a vývoje, designu, výroby a montáže optických a mechanických komponentů. Během své dlouhé historie od roku 1933 se společnost Meopta stala specialistou na optické výrobky nejvyšší kvality pro průmyslové, vojenské a spotřebitelské trhy.

Carlyle je jednou z největších a nejdiverzifikovanějších globálních investičních společností na světě, která spravuje aktiva ve výši 381 miliard USD ve třech obchodních segmentech a 562 investičních nástrojích. V České republice již koupil startup Phrase (dříve známý jako Memsource), který se specializuje na vývoj cloudové platformy pro zefektivnění a vylepšení jazykových překladů. Od loňského roku navíc získal většinový podíl v brněnské společnosti Tescan Orsay, která je známá výrobou elektronových mikroskopů. Při této transakci spolupracoval tým Deloitte Debt & Capital Advisory se společností The Carlyle Group na zajištění financování.

"Jsme hrdí na to, že jsme společnosti Meopta a jejím majitelům poskytovali poradenství při této přelomové transakci, jejímž výsledkem byl úspěšný prodej jejího předního podniku v oblasti optických subsystémů a komponentů skupině The Carlyle Group. Naše komplexní služby a strategické poradenství byly klíčové pro uskutečnění této transakce," komentuje akvizici Jan Brabec, partner v oddělení Corporate Finance společnosti Deloitte.